Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/wwdev1/domains/klubkawaleryjski12pu.pl/public_html/engine.php on line 22 Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
FILMY 12 PUŁKU UP

 

20-LECIE KLUBU KAWALERYJSKIEGO

BROSZURA INFORMACYJNA

***

12 PUŁK UŁANÓW PODOLSKICH

IV Polowe Manewry Kawalerii 2018

 

 

SPOT PWK 12 Pułku UP

Spot reklamowy FKO

 

W najbliższym czasie...

***

03 marca 2019- Ostatki Ułańskie

***

ZOSTAŃ UŁANEM

 

***

DO MIŁOŚNIKÓW CHWAŁY I TRADYCJI ORĘŻA POLSKIEGO...

***

Kody dobrze czyta QR Droid

***

 

Przyjazne miejsca

Doniesienia weterynaryjne

 

***

Jak powienien poruszać się Twój koń...

 

***

ABC szczepienia i odrobaczania koni

***

Wybrane choroby pasożytnicze koni

***

Jak dochodzi do zarażeń koni?

***

EOZYNOFIL

 

***

Polecam lekturę artykułu lekarza weterynarii Grzegorza Nowaka.

Dojrzałe gzy wystę­pują w pełni lata. Zapłodnione samice ata­kują konie i skła­dają około 900 do 1500 cha­rak­te­ry­stycz­nych jaj, przy­le­pia­jąc je do wło­sów  na przed­nich koń­czynach  oraz w oko­licy bar­ków  i na bokach ciała. Czytaj dalej...

***

Strzyżaki

Zdarzyło się Wam podczas przejażdżki konnej zawędrować w dzikie zakątki lasu, gdzie w powietrzu unosi się zapach zbutwiałego drewna i wyraźnie czuć, a czasem i widać pomykające pośród gąszczu zieleni jelenie lub sarny? I nagle spadają na nas i nasze konie owady wyglądające na duże kleszcze ze skrzydełkami, szybko poruszające się i trudne do złapania. TO STRZYŻAKI. Czytaj dalej…

 
Pieśń starego ułana
Czy wiesz...

   

Jak koń cwałuje??? W jakiej kolejności stawia kończyny? Ilu taktowym chodem jest cwał?

Sprawdź

Kobiety w kawalerii...

Poza kilkoma osobami, w dowództwie prawie nikt nie wiedział, że Kazik Żuchowicz jest dziewczyną. Wykonywała najcięższe prace, nie chciała pokazać swojej słabości fizycznej. A dodatkowo przydzielono jej konia, z którym nie umiała się obchodzić ani nawet jeździć.

Kobiety też służyły w kawalerii. Więcej na stronie Sekcji Szkoleniowej KK im. 12 PUP.

 

Aktualności
ppor. kaw. och. Tomasz Mitura
08.11.2013, przez Marek Piasecki

ZMARŁ

TOMASZ MITURA

Lekarz weterynarii

ppor.kaw.och.

 

Członek Honorowy

Klubu Kawaleryjskiego

im. 12 Pułku Ułanów Podolskich

 

W piątek 08.11.2013 po długim zmaganiu się z chorobą, odszedł Tomasz Mitura.
Po ukończeniu Akademii Rolniczej w Lublinie jako lekarz weterynarii w 1974 roku przyjeżdża na staż do Powiatowego Zakładu Weterynarii w Nowogardzie, gdzie pracował aż do emerytury. Jego pasją zawsze były konie. Mocno zaangażował się w jeździectwo. W 1980 roku zdobył licencję sędziowską, aktywnie uczestnicząc w działalności ZZJ sędziował przez te lata niezliczoną ilość zawodów jeździeckich. Jednocześnie sam jeździł konno. Jako członek Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich brał udział w kilkunastu Rajdach wrześniowych organizowanych dla uczczenia bohaterów września 1939 roku, oraz tzw. rajdów majowych. Wspaniały przyjaciel, kolega, radosny i otwarty człowiek.
Msza poświęcona Jego Pamięci odbędzie się w czwartek 14 bm. w Kościele pw. NMP w Nowogardzie o godz. 14.00

Święto Niepodległości w Zachodniopomorskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
07.11.2013, przez Marek Piasecki

W dniu 06 listopada grono pedagogiczne oraz uczniowie Zachodniopomorskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szczecinie przygotowali uroczyste spotkanie z okazji Święta Niepodległości. Wśród zaproszonych gości byli żołnierze weterani- uczestnicy powstania warszawskiego, przedstawiciele szczecińskiego Koła Piłsudczyków oraz członkowie zarządu Klubu Kawaleryjskiego im. 12PUP. Były wspominki i pieśni patriotyczne. Udział 12 Pułku Ułanów Podolskich w ruchu narodowowyzwoleńczym na przestrzeni wieków barwnie przedstawił rtm. kaw. och. Marek Magowski.

Galeria

Lis z Jastrowia
06.11.2013, przez Marek Piasecki

Hallowwenowa atmosfera, mroczne postaci jeźców uczestniczących 02 listopada 2013 w gonitwie za lisem w Jastrowie nie przeszkodziły diablo dobrze jeżdżacej ochotniczce Klubu Kawaleryjskiego Kindze Kleczewskiej sięgnąć po lisią kitę. To już czwarty klubowy lis w tym sezonie.

 

Dzień Zaduszny w Szczecinie.
03.11.2013, przez Marek Piasecki

Zanim dosiądziesz konia,

By galopem wyruszyć ku słońcu

Spraw, by Cię miał kto pożegnać.

Bo, gdy nikt Cię tu nie pożegna,

To nikt Cię tam nie przywita.

Trzeci lis dla Klubu Kawaleryjskiego
27.10.2013, przez Marek Piasecki

Na zaproszenie przyjaciół ze Szwadronu Kawalerii Ziemi Szczecineckiej, cztery ochotniczki uczestniczyły w I Hubertusie Kawaleryjskim w Czaplinku. Obchody Hubertusa rozpoczęły się przemarszem konnym uliczkami malowniczego Czaplinka. Następnie wszyscy udali się na miejsce pogoni, w której brało udział 34 jeźdźców. Po raz trzeci w tym sezonie lisia kita wędruje do Klubu Kawaleryjskiego. Wywalczyła ją ochotniczka Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich Agnieszka Pająk na dzielnie pomykającej Biszmie.  W rozegranej na koniec imprezy gonitwie- wyścigu przełajowym trzecia była Kinga Kleczewska z KK im. 12 PUP na Opalu. Gratulujemy!!!

Galeria

Spacer papieski
19.10.2013, przez Marek Piasecki

Ponad sto osób wzięło udział w ekumenicznym spacerze papieskim Nordic Walking, który w sobotę odbył się w Szczecinie.

To był kolejny punkt obchodów 35. rocznicy wyboru papieża Polaka, dla niektórych - po prostu zabawa na świeżym powietrzu. W spacerze wzięli udział szczecińscy paraolimpijczycy, rowerzyści, a także przedstawiciele Klubu Kawaleryjskiego.

Wszyscy pokonali ponad 5-kilometrową trasę z Jasnych Błoni na Polanę Sportową przy Jeziorze Głębokim, gdzie czekała na nich gorąca grochówka i ciasto ze śliwkami.

 

Galeria

Obchody Święta Łączności i Informatyki w batalionie dowodzenia
19.10.2013, przez Marek Piasecki

18 października w batalionie dowodzenia obchodzono dzień wojsk łączności i informatyki. Te dziedziny często decydują o losach bitew, bo dysponują bronią, która jest najcenniejsza w czasie manewrów wojskowych - informacją.

Uczniowie i specjalnie zaproszeni goście mogli zobaczyć sprzęt, którym dysponuje 12. batalion dowodzenia w Szczecinie, obejrzeć defiladę czy zajrzeć do specjalnej przenośnej bazy. Na uroczystości nie mogło zabraknąć Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich.

Radioszczecin.pl

Galeria

Hubertus w Żółwiej Błoci 19.X.2013r.
19.10.2013, przez Marek Piasecki

Dwudziestu dziewięciu jeźdźców ruszyło w sobotę 19 października 2013 r. w pogoń za lisem. Przyglądało się temu kilkaset osób. Wśród nich zastępca Burmistrza Gminy Goleniów Henryk Zajko oraz dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Krzysztof Barczyk.

Organizowany od kilku lat w Żółwiej Błoci tradycyjny Hubertus, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Tak też było tym razem i sołectwo Żółwia Błoć gościło jeźdźców nie tylko z Gminy Goleniów, ale również spoza jej granic. Uwagę zwracali zwłaszcza ochotniczki i ułani z Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich ze Szczecina.

 Galeria

XVI UŁAŃSKA POGOŃ ZA LISEM ma zwycięzcę
13.10.2013, przez Marek Piasecki

Bóg kocha ułanów. Ciemne chmury, z których deszcz przez ostatnie dni moczył końskie grzbiety rozwiały się, aby słońce wysuszyło Lisią Polanę. Tam właśnie 12 października rozegrała się XVI Ułańska Pogoń za Lisem o puchar wójta gminy Dobra. W tym roku zapewnienia prezesa Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich o tym, że wszystko sprzyja ułanom- nawet aura, przyciągnęły liczną grupę uczestników. Na finał gonitwy na Lisią Polanę master gonitwy wachmistrz kaw. och. Andrzej Wirski wprowadził ponad trzydziestu jeźdźców. 

Goście honorowi oraz liczna, ponad 150 osobowa rzesza mieszkańców Szczecina, miała się czym emocjonować. Ułani i amazonki dawali z siebie wszystko, aby to im w finale gonitwy przypadła lisia kita. Uciekający lis, Joanna Piasecka wcieliła się w tym roku w tolkienowską postać mrocznego jeźdźca Nazgula, co nie przeszkodziło kpr. kaw. och. Pawłowi Brzezickiemu  z Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich sięgnąć w pogoni po lisią kitę. Nagrodę główną zwycięzcy oraz pamiątkowe flo wręczyli; wójt gminy Dobra Pani Teresa Dera oraz dowódca 12 batalionu Ułanów Podolskich Pan ppłk Andrzej Wojciechowski. Gratulujemy. 

FILM Z POGONI ZA LISEM

UŁAŃSKA FANTAZJA TVP SZCZECIN

Galeria

Radioszczecin.pl 

 

XVI UŁAŃSKA POGOŃ ZA LISEM
06.10.2013, przez Marek Piasecki

Regulamin uczestnictwa w "XVI Ułańskiej Pogoni za Lisem - 2013".

Celem sporządzenia  niniejszego regulaminu jest zapewnienie bezpieczeństwa  uczestnikom "Ułańskiej Pogoni ".

1.    W imprezie mogą uczestniczyć wyłącznie osoby pełnoletnie.

2. Uczestników obowiązuje uroczysty strój jeździecki,  klubowy lub mundur, toczek lub kask  ( wyjątek - "Lis" ).

3.   W finale gonitwy mogą brać udział tylko osoby, które wspólnie przejechały całą gonitwę od początku.

4.     Obowiązuje zakaz spożywania alkoholi wysokoprocentowych ( wyjątkiem jest uroczysty "strzemienny" serwowany przez organizatorów ). Uczestnikom nietrzeźwym dziękujemy za udział w imprezie.

5.   Uczestników obowiązuje bezwzględne podporządkowanie się poleceniom  osób prowadzących imprezę czyli :  - masterowi i kontrmasterowi .

6.  Każdy z uczestników 'Pogoni" - jedzie na własną odpowiedzialność. 

7.    Impreza posiada ubezpieczenie O.C. 

 8.   Szczegółowe zasady finału pogoni  zostaną przedstawione w trakcie trwania imprezy.

***

Istnieje możliwość ubezpieczenia się indywidualnie w zakresie NNW i/lub OC. 

NNW suma 20.000 PLN, składka 19 zł

OC    suma 20.000 PLN, składka 12 zł

Wnioski o indywidualne ubezpieczenie będą przyjmowane najpóźniej do piątku (11 października) do godziny 15.00. Potrzebne dane:

Imię, nazwisko, pesel

adres e-mail

w temacie wiadomości wpisać: ubezpieczenie- pogoń za lisem

W treści wpisać NNW, OC lub NNW i OC

podać dokładny adres.

składkę należy przelać na konto:

58 1090 2268 0000 0001 2089 6243

Marek Piasecki

Gajowa 12, 71-027 Szczecin

W celu ubezpieczenia się należy otworzyć link: Ubezpieczenie indywidualne

i wpisać powyższe dane. Polisa zostanie przesłana na wskazany adres e-mail.

                                                           sporządził  master "Pogoni"- Andrzej Wirski.

 

 

Wielka Rewia Kawalerii w Krakowie
24.09.2013, przez Marek Piasecki

Przez dwa tygodnie  września na krakowskich Błoniach stacjonowali kawalerzyści, pragnący uczcić 330. rocznicę odsieczy króla Jana III Sobieskiego.

Kawalerzyści odtworzyli przeprowadzoną w 1933 roku z inicjatywy marszałka Józefa Piłsudskiego z okazji 250. rocznicy odsieczy wiedeńskiej wielką rewię na krakowskich Błoniach. W tym roku w rewii wzięło udział 19 pułków kawalerii i 212 koni. Współcześni kawalerzyści ochotnicy, ułani z klubów kawaleryjskich z całej Polski m.in. z Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich ze Szczecina, unaocznili piękno i malowniczość przedwojennych defilad. Przypomnieli także o walkach narodowowyzwoleńczych Polaków z XIX i XX wieku. Dodatkową okazją ku temu była przypadająca w tym roku 150. rocznica powstania styczniowego. Rozbite na Błoniach obozowisko ochotniczej kawalerii, ekspozycje historyczne i codzienne pokazy musztry i władania białą bronią obejrzały tysiące odwiedzających Błonia. (PAP)

Na zdjęciu ppłk. Zbigniew Makowiecki- Prezes Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie dokonujący przeglądu szwadronów.

Galeria

Prezentacja rewii