Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/wwdev1/domains/klubkawaleryjski12pu.pl/public_html/engine.php on line 22 Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
FILMY 12 PUŁKU UP

 

20-LECIE KLUBU KAWALERYJSKIEGO

BROSZURA INFORMACYJNA

***

12 PUŁK UŁANÓW PODOLSKICH

III Ogólnopolskie Manewry Kawalerii 2016

 Zapowiedź  Manewrów 

SPOT PWK 12 Pułku UP

Spot reklamowy FKO

 

W najbliższym czasie...

 

***

06 października XXI Ułańska Pogoń za Lisem. 1300 wymarsz w teren

***

06 października udział Klubu w uroczystości nadania imienia jednostce WOP

***

13 października udział Klubu w prezentacji polskich formacji militarnych na Zamku Książąt Pomorskich.

***

ZOSTAŃ UŁANEM

 

***

DO MIŁOŚNIKÓW CHWAŁY I TRADYCJI ORĘŻA POLSKIEGO...

***

Kody dobrze czyta QR Droid

***

 

Przyjazne miejsca

Doniesienia weterynaryjne

 

***

Jak powienien poruszać się Twój koń...

 

***

ABC szczepienia i odrobaczania koni

***

Wybrane choroby pasożytnicze koni

***

Jak dochodzi do zarażeń koni?

***

EOZYNOFIL

 

***

Polecam lekturę artykułu lekarza weterynarii Grzegorza Nowaka.

Dojrzałe gzy wystę­pują w pełni lata. Zapłodnione samice ata­kują konie i skła­dają około 900 do 1500 cha­rak­te­ry­stycz­nych jaj, przy­le­pia­jąc je do wło­sów  na przed­nich koń­czynach  oraz w oko­licy bar­ków  i na bokach ciała. Czytaj dalej...

***

Strzyżaki

Zdarzyło się Wam podczas przejażdżki konnej zawędrować w dzikie zakątki lasu, gdzie w powietrzu unosi się zapach zbutwiałego drewna i wyraźnie czuć, a czasem i widać pomykające pośród gąszczu zieleni jelenie lub sarny? I nagle spadają na nas i nasze konie owady wyglądające na duże kleszcze ze skrzydełkami, szybko poruszające się i trudne do złapania. TO STRZYŻAKI. Czytaj dalej…

 
Pieśń starego ułana
Czy wiesz...

   

Jak koń cwałuje??? W jakiej kolejności stawia kończyny? Ilu taktowym chodem jest cwał?

Sprawdź

Kobiety w kawalerii...

Poza kilkoma osobami, w dowództwie prawie nikt nie wiedział, że Kazik Żuchowicz jest dziewczyną. Wykonywała najcięższe prace, nie chciała pokazać swojej słabości fizycznej. A dodatkowo przydzielono jej konia, z którym nie umiała się obchodzić ani nawet jeździć.

Kobiety też służyły w kawalerii. Więcej na stronie Sekcji Szkoleniowej KK im. 12 PUP.

 

Aktualności
II Kurs Unitarny FKO
10.03.2014, przez Marek Piasecki


W dniach od 07 do 09 marca 2013  w klubowej stanicy odbył się II kurs unitarny FKO. Kurs był przede wszystkim dedykowany najmłodszym klubowiczom- kadetom. Uczestniczyli w nim też sympatycy klubu, a jednocześnie członkowie Koła Żołnierzy 12 PU Podolskich, ułani z zaprzyjaźnionego Szwadronu Ziemi Szczecineckiej, w końcu członkowie naszego klubu, którzy wykorzystują każdą okazję do podnoszenia swojej wiedzy i umiejętności kawaleryjskich i ujeżdżeniowych.

Galeria

Film

BAL UŁAŃSKI
01.03.2014, przez Marek Piasecki

"Jak całować, to ułana". 

 

Pod takim hasłem odbył się XVI Bal Ułański  zorganizowany przez Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich.
Gotyckie podziemia Starego Ratusza sprzyjały nastrojowi, a organizatorzy zadbali o dobrą zabawę. Bal rozpoczął się od HYMNU 12 PUŁKU UŁANÓW PODOLSKICH i poloneza.

 

Galeria

Klubowe Walentynki
24.02.2014, przez Marek Piasecki

Już tradycyjnie- w tym roku 15 lutego- odbyły się klubowe Walentynki. O wystrój sali kominkowej i dobrą muzykę zadbali kadeci. 

Cześć Jego pamięci...
18.02.2014, przez Marek Piasecki

Do niebieskich szwadronów na wieczną wartę odszedł w wieku 98 lat  Ułan Podolski uczestnik bitwy pod Monte Casino, Pan Rotmistrz Franciszek Waligórski. Pogrzeb odbędzie się 21.02.2014 o godz. 13.00 na cmentarzu przy ul. Poznańskiej w Swarzędzu. 
Cześć jego pamięci…

 

Bal przebierańców
25.01.2014, przez Marek Piasecki

 

Osiemnastostopniowy mróz nie odstraszył najbardziej wytrwałych klubowiczów. Niemal w stałym gronie członkowie klubu spotkali się na dorocznym balu przebierańców. Były śpiewy i dobra zabawa, a o północy tradycyjne "zdrowie konia".

 

Galeria

Życzeń moc
05.12.2013, przez Marek Piasecki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeria

Narodowe Święto Niepodległości
10.11.2013, przez Marek Piasecki

11 listopada o godz. 11.00 na terenie Stanicy Ułańskiej odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Na apelu wręczone zostały odznaczenia i odznaki, oraz dyplomy awansowe. Uroczystość patriotyczną z okazji Święta Niepodległości przygotowaną przez Koło Żołnierzy 12 Pułku poprowadził Rafał Zommer w Zdrojach przy Rondzie Ułanów Podolskich. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 Mszą za Ojczyznę  w pobliskiej  parafii z udziałem pododdziału WP w mundurach historycznych (12 bdow Uł. Podolskich) i klasy wojskowej Zachpom.C. E. oraz zaproszonych gości. W uroczystości wzieła udział liczna reprezentacja Klubu Kawaleryjskiego. 

Później delegacja naszego zarządu w towarzystwie dowódcy 12 batalionu Ułanów Podolskich Pana ppłk Andrzeja Wojciechowskiego złozyła symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Galeria

Zdjęcia pochodzą z zasobów 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich

 

Lisek Klubowy
09.11.2013, przez Marek Piasecki

09 listopada na terenie stanicy Klubu Kawaleryjskiego rozegrano Liska Klubowego. W Lisku brali udział członkowie klubu, a lisem mylącym tropy, był sam Prezes Klubu Kawaleryjskiego rtm. kaw. och. Marek Magowski na wałachu o imieniu Lover. Lis kilkakrotnie korzystał z przysługującego mu azylu, aż w końcu uległ ścigającej go na siwym arabie o imieniu Calvaro, Joannie Piaseckiej. Mastrem czuwającym nad przebiegiem zabawy był, już tradycyjnie, wachmistrz kaw. och. Andrzej Wirski.

Galeria

 

Hubertus w Rzęskowie 09.XI.2013r.
09.11.2013, przez Marek Piasecki

Na zaproszenie  Grzegorza Piątkowskiego, troje członków Klubu: Agnieszka Pająk, Paulina Zdanowicz i Dariusz Dąbrowski, wzięło udział w Gonitwie za Lisem w Rzęskowie. Tym razem obowiązywały elementy ubiorów z futer, kożuchów i skór. Po wspólnym terenie, kilkunastu jeźdźców wspólnie udało się na pole przyległe do Rzęskowa, gdzie ruszyła gonitwa za zwinnie uciekającym lisem - Grzegorzem Piątkowskim na klaczy Kreska. Zwyciężczynią pogoni została nasza ochotniczka Paulina Zdanowicz na koniu Kafar. Brawo!

 Z dumą informujemy, że wszystkie lisie kity, z Hubertusów w 2013r. w których uczestniczyliśmy, zostały wyłapane przez naszych klubowiczów. To już piąty lis. Gratulujemy! 

(Za Sekcją szkoleniową 12PUP)

Galeria

Święto Niepodległości w Dobrej
09.11.2013, przez Marek Piasecki

08 listopada na zaproszenie władz gminy Dobra sekcja reprezentacyjna Klubu Kawaleryjskiego wzięła udział w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości. W przemarszu ulicami Dobrej oprócz mieszkańców miasta wzięli udział w zabytkowych militarnych pojazdach rekonstruktorzy ze stowarzyszenia polickiego SKARB oraz konno ułani z naszego klubu.

Galeria

ppor. kaw. och. Tomasz Mitura
08.11.2013, przez Marek Piasecki

ZMARŁ

TOMASZ MITURA

Lekarz weterynarii

ppor.kaw.och.

 

Członek Honorowy

Klubu Kawaleryjskiego

im. 12 Pułku Ułanów Podolskich

 

W piątek 08.11.2013 po długim zmaganiu się z chorobą, odszedł Tomasz Mitura.
Po ukończeniu Akademii Rolniczej w Lublinie jako lekarz weterynarii w 1974 roku przyjeżdża na staż do Powiatowego Zakładu Weterynarii w Nowogardzie, gdzie pracował aż do emerytury. Jego pasją zawsze były konie. Mocno zaangażował się w jeździectwo. W 1980 roku zdobył licencję sędziowską, aktywnie uczestnicząc w działalności ZZJ sędziował przez te lata niezliczoną ilość zawodów jeździeckich. Jednocześnie sam jeździł konno. Jako członek Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich brał udział w kilkunastu Rajdach wrześniowych organizowanych dla uczczenia bohaterów września 1939 roku, oraz tzw. rajdów majowych. Wspaniały przyjaciel, kolega, radosny i otwarty człowiek.
Msza poświęcona Jego Pamięci odbędzie się w czwartek 14 bm. w Kościele pw. NMP w Nowogardzie o godz. 14.00