Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/wwdev1/domains/klubkawaleryjski12pu.pl/public_html/engine.php on line 22 Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
W najbliższym czasie...

 

***

 

***

ZOSTAŃ UŁANEM

 

***

DO MIŁOŚNIKÓW CHWAŁY I TRADYCJI ORĘŻA POLSKIEGO...

***

Kody dobrze czyta QR Droid

***

 

Przyjazne miejsca

FILMY 12 PUŁKU UP

 

20-LECIE KLUBU KAWALERYJSKIEGO

BROSZURA INFORMACYJNA

***

12 PUŁK UŁANÓW PODOLSKICH

IV Polowe Manewry Kawalerii 2018

 

 

SPOT PWK 12 Pułku UP

Spot reklamowy FKO

 

Doniesienia weterynaryjne

 

***

Jak powienien poruszać się Twój koń...

 

***

ABC szczepienia i odrobaczania koni

***

Wybrane choroby pasożytnicze koni

***

Jak dochodzi do zarażeń koni?

***

EOZYNOFIL

 

***

Polecam lekturę artykułu lekarza weterynarii Grzegorza Nowaka.

Dojrzałe gzy wystę­pują w pełni lata. Zapłodnione samice ata­kują konie i skła­dają około 900 do 1500 cha­rak­te­ry­stycz­nych jaj, przy­le­pia­jąc je do wło­sów  na przed­nich koń­czynach  oraz w oko­licy bar­ków  i na bokach ciała. Czytaj dalej...

***

Strzyżaki

Zdarzyło się Wam podczas przejażdżki konnej zawędrować w dzikie zakątki lasu, gdzie w powietrzu unosi się zapach zbutwiałego drewna i wyraźnie czuć, a czasem i widać pomykające pośród gąszczu zieleni jelenie lub sarny? I nagle spadają na nas i nasze konie owady wyglądające na duże kleszcze ze skrzydełkami, szybko poruszające się i trudne do złapania. TO STRZYŻAKI. Czytaj dalej…

 
Pieśń starego ułana
Czy wiesz...

   

Jak koń cwałuje??? W jakiej kolejności stawia kończyny? Ilu taktowym chodem jest cwał?

Sprawdź

Kobiety w kawalerii...

Poza kilkoma osobami, w dowództwie prawie nikt nie wiedział, że Kazik Żuchowicz jest dziewczyną. Wykonywała najcięższe prace, nie chciała pokazać swojej słabości fizycznej. A dodatkowo przydzielono jej konia, z którym nie umiała się obchodzić ani nawet jeździć.

Kobiety też służyły w kawalerii. Więcej na stronie Sekcji Szkoleniowej KK im. 12 PUP.

 

Aktualności
Uroczyste spotkanie
09.05.2014, przez Marek Piasecki

To był magiczny wieczór. Wcześniej porządki, przygotowanie klubowej sali kominkowej, dopieszczanie mundurów, przegląd stajni, którą zapewne zechce zobaczyć nasz wyjątkowy gość. Dawniej jego życie codziennie powierzane było sprawności i wytrwałości końskich kopyt. Dziś z nostalgią obserwuje konie, a o naszych klubowych mówi „ oficerskie wierzchowce”.

 

 

Capstrzyk na zamku
09.05.2014, przez Marek Piasecki

W godzinach wieczornych 7 maja, br. W dniu Święta Pułkowego, na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie żołnierze 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich, reprezentujący Klub Kawaleryjski oraz Koło Żołnierzy wzięli udział w uroczystej zbiórce z okazji 20-lecia 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich.

 

Galeria

Zdjęcia z zasobów 12 batalionu dowodzenia

Święto 12 Pułku Ułanów Podolskich
08.05.2014, przez Marek Piasecki

07 maja Ułani Podolscy w Szczecinie obchodzili podwójną rocznicę: 70-cio lecie zdobycia wzgórza Monte Cassino oraz 20-sto lecie sformowania Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich.

 

Poczet sztandarowy wystawił 12 batalion dowodzenia Ułanów Podolskich, Koło Żołnierzy występujące w mundurach z czasów powstania pułku w 1809 oraz Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich, który wystawił konny pluton z pocztem sztandarowym.

 

II Kurs Unitarny FKO
10.03.2014, przez Marek Piasecki


W dniach od 07 do 09 marca 2013  w klubowej stanicy odbył się II kurs unitarny FKO. Kurs był przede wszystkim dedykowany najmłodszym klubowiczom- kadetom. Uczestniczyli w nim też sympatycy klubu, a jednocześnie członkowie Koła Żołnierzy 12 PU Podolskich, ułani z zaprzyjaźnionego Szwadronu Ziemi Szczecineckiej, w końcu członkowie naszego klubu, którzy wykorzystują każdą okazję do podnoszenia swojej wiedzy i umiejętności kawaleryjskich i ujeżdżeniowych.

Galeria

Film

BAL UŁAŃSKI
01.03.2014, przez Marek Piasecki

"Jak całować, to ułana". 

 

Pod takim hasłem odbył się XVI Bal Ułański  zorganizowany przez Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich.
Gotyckie podziemia Starego Ratusza sprzyjały nastrojowi, a organizatorzy zadbali o dobrą zabawę. Bal rozpoczął się od HYMNU 12 PUŁKU UŁANÓW PODOLSKICH i poloneza.

 

Galeria

Klubowe Walentynki
24.02.2014, przez Marek Piasecki

Już tradycyjnie- w tym roku 15 lutego- odbyły się klubowe Walentynki. O wystrój sali kominkowej i dobrą muzykę zadbali kadeci. 

Cześć Jego pamięci...
18.02.2014, przez Marek Piasecki

Do niebieskich szwadronów na wieczną wartę odszedł w wieku 98 lat  Ułan Podolski uczestnik bitwy pod Monte Casino, Pan Rotmistrz Franciszek Waligórski. Pogrzeb odbędzie się 21.02.2014 o godz. 13.00 na cmentarzu przy ul. Poznańskiej w Swarzędzu. 
Cześć jego pamięci…

 

Bal przebierańców
25.01.2014, przez Marek Piasecki

 

Osiemnastostopniowy mróz nie odstraszył najbardziej wytrwałych klubowiczów. Niemal w stałym gronie członkowie klubu spotkali się na dorocznym balu przebierańców. Były śpiewy i dobra zabawa, a o północy tradycyjne "zdrowie konia".

 

Galeria

Życzeń moc
05.12.2013, przez Marek Piasecki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeria

Narodowe Święto Niepodległości
10.11.2013, przez Marek Piasecki

11 listopada o godz. 11.00 na terenie Stanicy Ułańskiej odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Na apelu wręczone zostały odznaczenia i odznaki, oraz dyplomy awansowe. Uroczystość patriotyczną z okazji Święta Niepodległości przygotowaną przez Koło Żołnierzy 12 Pułku poprowadził Rafał Zommer w Zdrojach przy Rondzie Ułanów Podolskich. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 Mszą za Ojczyznę  w pobliskiej  parafii z udziałem pododdziału WP w mundurach historycznych (12 bdow Uł. Podolskich) i klasy wojskowej Zachpom.C. E. oraz zaproszonych gości. W uroczystości wzieła udział liczna reprezentacja Klubu Kawaleryjskiego. 

Później delegacja naszego zarządu w towarzystwie dowódcy 12 batalionu Ułanów Podolskich Pana ppłk Andrzeja Wojciechowskiego złozyła symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Galeria

Zdjęcia pochodzą z zasobów 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich

 

Lisek Klubowy
09.11.2013, przez Marek Piasecki

09 listopada na terenie stanicy Klubu Kawaleryjskiego rozegrano Liska Klubowego. W Lisku brali udział członkowie klubu, a lisem mylącym tropy, był sam Prezes Klubu Kawaleryjskiego rtm. kaw. och. Marek Magowski na wałachu o imieniu Lover. Lis kilkakrotnie korzystał z przysługującego mu azylu, aż w końcu uległ ścigającej go na siwym arabie o imieniu Calvaro, Joannie Piaseckiej. Mastrem czuwającym nad przebiegiem zabawy był, już tradycyjnie, wachmistrz kaw. och. Andrzej Wirski.

Galeria