Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/wwdev1/domains/klubkawaleryjski12pu.pl/public_html/engine.php on line 22 Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
W najbliższym czasie...

 

***

 

***

ZOSTAŃ UŁANEM

 

***

DO MIŁOŚNIKÓW CHWAŁY I TRADYCJI ORĘŻA POLSKIEGO...

***

Kody dobrze czyta QR Droid

***

 

Przyjazne miejsca

FILMY 12 PUŁKU UP

 

20-LECIE KLUBU KAWALERYJSKIEGO

BROSZURA INFORMACYJNA

***

12 PUŁK UŁANÓW PODOLSKICH

IV Polowe Manewry Kawalerii 2018

 

 

SPOT PWK 12 Pułku UP

Spot reklamowy FKO

 

Doniesienia weterynaryjne

 

***

Jak powienien poruszać się Twój koń...

 

***

ABC szczepienia i odrobaczania koni

***

Wybrane choroby pasożytnicze koni

***

Jak dochodzi do zarażeń koni?

***

EOZYNOFIL

 

***

Polecam lekturę artykułu lekarza weterynarii Grzegorza Nowaka.

Dojrzałe gzy wystę­pują w pełni lata. Zapłodnione samice ata­kują konie i skła­dają około 900 do 1500 cha­rak­te­ry­stycz­nych jaj, przy­le­pia­jąc je do wło­sów  na przed­nich koń­czynach  oraz w oko­licy bar­ków  i na bokach ciała. Czytaj dalej...

***

Strzyżaki

Zdarzyło się Wam podczas przejażdżki konnej zawędrować w dzikie zakątki lasu, gdzie w powietrzu unosi się zapach zbutwiałego drewna i wyraźnie czuć, a czasem i widać pomykające pośród gąszczu zieleni jelenie lub sarny? I nagle spadają na nas i nasze konie owady wyglądające na duże kleszcze ze skrzydełkami, szybko poruszające się i trudne do złapania. TO STRZYŻAKI. Czytaj dalej…

 
Pieśń starego ułana
Czy wiesz...

   

Jak koń cwałuje??? W jakiej kolejności stawia kończyny? Ilu taktowym chodem jest cwał?

Sprawdź

Kobiety w kawalerii...

Poza kilkoma osobami, w dowództwie prawie nikt nie wiedział, że Kazik Żuchowicz jest dziewczyną. Wykonywała najcięższe prace, nie chciała pokazać swojej słabości fizycznej. A dodatkowo przydzielono jej konia, z którym nie umiała się obchodzić ani nawet jeździć.

Kobiety też służyły w kawalerii. Więcej na stronie Sekcji Szkoleniowej KK im. 12 PUP.

 

Aktualności
XVII UŁAŃSKA POGOŃ ZA LISEM
23.09.2014, przez Marek Piasecki

11 października 2014r. na Lisiej Polanie w okolicy stanicy kawaleryjskiej rozegrała się XVII Ułańka Pogoń za Lisem o puchar wójta Gminy Dobra. Deszczowa aura nie odstraszyła ani widzów, ani uczestników pogoni. Master pogoni wachm. kaw. och. Andrzej Wirski wodził po okolicznych lasach dwudziestu konnych, aby wprowadzić ich ostatecznie na miejsce finału gonitwy. Jak tradycja nakazuje, zaszczytu bycia lisem można dostąpić zdobywając lisią kitę podczas wcześniejszej gonitwy. Tegorocznym lisem przebranym w historyczny mundur 12 Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego był ułan z Klubu Kawaleryjskiego im. 12 PUP plut. kaw. och. Paweł Brzezicki. Dobrze przygotowana polana sprzyjała brawurowym pościgom.

 

Święto Kawalerii Polskiej
14.09.2014, przez Marek Piasecki

W dniach 5 do 7 września, poczet sztandarowy naszego klubu, wziął udział w Święcie Kawalerii w Warszawie. Delegacja składała się z prezesa klubu Marka Magowskiego, oraz członków pocztu: Jerzego Kawiaka, Marka Giniewskiego, Artura Nurka i Piotra Nowińskiego. Wyjazd nastąpił w piątek po południu, dwoma samochodami ( nie udało się zapakować sprzętu i ułanów do jednego samochodu). Po dotarciu do koszar przy ulicy Kozielskiej w Warszawie, zostaliśmy zakwaterowani, podobnie jak inne oddziały,  w namiotach. Wieczorem nastąpił przydział koni ( otrzymaliśmy cztery wesolutkie rumaki od 1 Pułku Szwoleżerów).

Galeria

Szarża pod Krojantami 2014
14.09.2014, przez Marek Piasecki

W niedzielę 7 września w Krojantach pod Chojnicami po raz kolejny miłośnicy tradycji kawaleryjskich spotkali się na inscenizacji Szarży 18 Pułku Ułanów Pomorskich, którzy 1 września 1939 roku w tym miejscu starli się z dywizją pancerną Guderiana. Pod pomnikiem żołnierzy 18 Pułku Ułanów Pomorskich Poległych w Szarży pod Krojantami została odprawiona msza polowa z udziałem generalicji, oficerów Wojska Polskiego, Kompani Honorowej i Klubów Jeździeckich kultywujących ułańskie tradycje. W pobliżu miejsca szarży, w lesie i na łące rozłożył się obóz, w którym uczestnicy inscenizacji przygotowywali się do szarży.

 

Galeria zebrana przez P. Brzezickiego z opublikowanych w internecie materiałów o Krojantach 2014: https://www.facebook.com/pages/Szar%C5%BCa-pod-Krojantami/217622201744848

 

Baja Poland
28.08.2014, przez Marek Piasecki

To już w ten weekend nasze kawaleryjskie konie bedą oswajane z nowymi odgłosami. 28-31.08.14 po raz szósty startuje Baja Poland.

Miasteczko rajdowe jak co roku mieścić się będzie przy ul. Szafera. Tym razem przy nowej hali widowiskowo-sportowej. 31 sierpnia fragment trasy przebiega na zapleczu stanicy kawaleryjskiej i przyległych poligonowych padoków. Częścią trasy będzie również naszą drogą dojazdową do stanicy, która na czas rajdu będzie zamknięta.

Prosimy wszystkich konnych o szczególną uwagę   poza obiektem stanicy.              

Dożynki w Dobrej
16.08.2014, przez Marek Piasecki

W piątek 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, amazonki i ułani z 12 PUP po raz kolejny uczestniczyli w Dożynkach Gminnych w Dobrej. Kadryl w wykonaniu naszych amazonek, później pokazy lancy i szabli oraz musztra kawaleryjska przyciągnęły wielu widzów. Jak zwykle przejażdżki konne podobały się najbardziej najmłodszym. Święto plonów po raz kolejny przyciągnęło mieszkańców gminy Dobra oraz gości z gmin i miejscowości sąsiednich. Byli także goście z gmin znajdujących się po niemieckiej stronie granicy. Tegoroczne dożynki były jubileuszową, dwudziestą edycja imprezy. 

Galeria

Spotkanie po manewrach
23.07.2014, przez Marek Piasecki

W sobotę 19 lipca w godzinach wieczornych odbyło się w stanicy kawaleryjskiej spotkanie uczestników Manewrów Kawalerii wiosna-lato 2014.  Spotkanie było okazją do podsumowania i oceny minionych manewrów.

Wcześniej chrzest kadetów i przyjęcie ich do grona pełnoprawnych członków klubu, później zbiórka i uroczyste odebranie z rąk prezesa Marka Magowskiego dyplomów uczestnictwa w manewrach i wyróżnień. Były też podziękowania. Między innymi złożone na ręce obecnego na spotkaniu ppłk. Andrzeja Wojciechowskiego, dowódcy 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich.

Pana pułkownika zapoznaliśmy nieco bliżej z przebiegiem manewrów. W zamian otrzymaliśmy propozycję wzięcia udziału w manewrach poligonowych 12 batalionu dowodzenia. Będą to pierwsze wspólne manewry współczesnego wojska polskiego i kawalerii ochotniczej.

MANEWRY KAWALERII 2014 c.d.
17.06.2014, przez Marek Piasecki

 

 

 

Manewry Kawalerii Wiosna-Lato 2014 zostały pomyślnie zakończone. Była to pierwsza o takiej skali  tego typu impreza, zorganizowana przez Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich. Jednym z celów było zaprezentowanie współczesnemu widzowi kawalerii ochotniczej, przybliżenie historii regionu i ukazanie piękna tej formacji militarnej. Drugim z celów była ocena zdolności współczesnej kawalerii do służby polowej, sprawności poruszania się w terenie, forsowania przeszkód wodnych i działań bojowych.

W manewrach wzięło udział prawie 100 osób; z tego blisko 40-tu konnych kawalerzystów w 

barwach 15 Pułku Ułanów  Poznańskich, Szwadronu Ziemi Szczecineckiej, 12 Pułku Ułanów Podolskich oraz pieszych pasjonatów historii z Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich,  Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej SKARB, Polickiego Towarzystwa Strzeleckiego „Grajcar” oraz grupa zmotoryzowana ( dwa motocykle z 

przyczepami i samochód Willys ) z Weteran Garaż z Tanowa .   Oddzielny konny pluton tworzyły ochotniczki PWK (Przysposobienia Wojskowego Kobiet ) z Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROZKAZ SPECJALNY nr 1

Galeria

Galeria 2

Manewry kawalerii w Nowym Warpnie. Reportaż filmowy  telewizji Police TELETYDZIEŃ

Manewry kawalerii w Nowym Warpnie okiem TVP SZCZECIN- prosze cierpliwie przeczekać reklamy

Kadryl w Nowym Warpnie

Manewry oczyma Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich

Nadleśnictwo Trzebież obserwowało imprezy

Radio Szczecin on-line

Bezrzecze

Pokazy kawalerii w Nowym Warpnie 19-06-14

Konna Straż Ochrony Przyrody
12.06.2014, przez Marek Piasecki

Manewry Kawaleryjskie wiosna-lato 2014 to pierwsza tego typu impreza w naszym regionie.

Ok. 80-ciu uczestników ze Szczecina, Szczecinka, Poznania, Polic i Tanowa- kawalerzystów, pasjonatów historii, członków grup rekonstrukcyjnych i co zawsze budzi najwięcej emocji, blisko 50 towarzyszących im kawaleryjskich koni  przemaszeruje przez rynek Nowego Warpna. Weźmie udział w rekonstrukcjach historycznych i pokazach w Nowym Warpnie i na terenie Gminy Dobra oraz w Zalesiu nad Świdwiem. Przez trzy dni kawalerzyści będą omijać zasadzki, przemierzać Puszczę Wkrzańską, pokonywać bagna i moczary, ścigać nieprzyjaciela po Górach Piaskowych i wykazywać opanowanie sztuki kawaleryjskiej, poruszania się w terenie w zwartych i rozproszonych szykach. Lecz to nie wszystko. Działania Klubu Kawaleryjskiego im. 12 PUP zwłaszcza od czasu powołania w swoich strukturach Konnej Straży Ochrony Przyrody mają charakter proekologiczny. Pododdziały biorące udział w manewrach penetrując Puszczę Wkrzańską będą, oprócz realizowania zadań kawaleryjskich, ewidencjonować występujące zagrożenia dla środowiska naturalnego takie, jak dzikie wysypiska odpadów gospodarczych, czy pobudowanych, miejsca nieuprawnionego palenia ognisk i (lub) pozostawiania śmieci po sobotnio-niedzielnych pobytach na terenach leśnych.

 

MANEWRY KAWALERII 2014
04.06.2014, przez Marek Piasecki

XIII Rajd Podolaków
03.06.2014, przez Marek Piasecki

Tegoroczny, XIII Rajd Podolaków, odbył się w dniach 30 maja do 01 czerwca. Hasłem przewodnim była Konna Straż Ochrony Przyrody. Trasa rajdu wiodła po zachodniej części  Puszczy Wkrzańskiej i była sprawdzianem wyszkolenia przed  mającymi się odbyć w dniach 18 do 22 czerwca manewrami kawaleryjskimi wiosna-lato 2014.

Galeria

Pełnoletnia Brygada
03.06.2014, przez Marek Piasecki

„ Święto 12. Brygady Zmechanizowanej jest świętem wszystkich, którzy tworzyli i tworzą historię i siłę bojową Błękitnej Brygady”- rozpoczął swoje przemówienie dowódca jednostki pułkownik Dariusz Górniak.