Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/wwdev1/domains/klubkawaleryjski12pu.pl/public_html/engine.php on line 22 Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
FILMY 12 PUŁKU UP

 

20-LECIE KLUBU KAWALERYJSKIEGO

BROSZURA INFORMACYJNA

***

12 PUŁK UŁANÓW PODOLSKICH

IV Polowe Manewry Kawalerii 2018

 

 

SPOT PWK 12 Pułku UP

Spot reklamowy FKO

 

W najbliższym czasie...

***

03 marca 2019- Ostatki Ułańskie

***

ZOSTAŃ UŁANEM

 

***

DO MIŁOŚNIKÓW CHWAŁY I TRADYCJI ORĘŻA POLSKIEGO...

***

Kody dobrze czyta QR Droid

***

 

Przyjazne miejsca

Doniesienia weterynaryjne

 

***

Jak powienien poruszać się Twój koń...

 

***

ABC szczepienia i odrobaczania koni

***

Wybrane choroby pasożytnicze koni

***

Jak dochodzi do zarażeń koni?

***

EOZYNOFIL

 

***

Polecam lekturę artykułu lekarza weterynarii Grzegorza Nowaka.

Dojrzałe gzy wystę­pują w pełni lata. Zapłodnione samice ata­kują konie i skła­dają około 900 do 1500 cha­rak­te­ry­stycz­nych jaj, przy­le­pia­jąc je do wło­sów  na przed­nich koń­czynach  oraz w oko­licy bar­ków  i na bokach ciała. Czytaj dalej...

***

Strzyżaki

Zdarzyło się Wam podczas przejażdżki konnej zawędrować w dzikie zakątki lasu, gdzie w powietrzu unosi się zapach zbutwiałego drewna i wyraźnie czuć, a czasem i widać pomykające pośród gąszczu zieleni jelenie lub sarny? I nagle spadają na nas i nasze konie owady wyglądające na duże kleszcze ze skrzydełkami, szybko poruszające się i trudne do złapania. TO STRZYŻAKI. Czytaj dalej…

 
Pieśń starego ułana
Czy wiesz...

   

Jak koń cwałuje??? W jakiej kolejności stawia kończyny? Ilu taktowym chodem jest cwał?

Sprawdź

Kobiety w kawalerii...

Poza kilkoma osobami, w dowództwie prawie nikt nie wiedział, że Kazik Żuchowicz jest dziewczyną. Wykonywała najcięższe prace, nie chciała pokazać swojej słabości fizycznej. A dodatkowo przydzielono jej konia, z którym nie umiała się obchodzić ani nawet jeździć.

Kobiety też służyły w kawalerii. Więcej na stronie Sekcji Szkoleniowej KK im. 12 PUP.

 

Aktualności
Apel Koła Żołnierzy 12PUP
11.02.2015, przez Marek Piasecki

Rtm. kaw. och. Robert Woronowicz
08.01.2015, przez Marek Piasecki

Bal maskowy
06.01.2015, przez Marek Piasecki

 10 stycznia padało, a wiało tak, że jeszcze chwila, a nasze konie zamieniły by się w Pegazy i odleciały razem ze stajnią. Mimo to, na bal dotarło wielu klubowiczów i ich znajomych. Zabawa była aż do zdrowia konia i jeszcze wiele godzin dłużej.

Galeria

Życzenia
19.12.2014, przez Marek Piasecki

 

 

 

 

 

2014-12-13 Wigilia w stanicy
19.12.2014, przez Marek Piasecki

Oplatek wigilijny
Łamię się z wami dziś oplatkiem białym,
Wy wszyscy moi dalecy czy bliscy
Wy, co za błędnej gwiazdy ideałem
Po świecie się rozproszyli całym.
Wy co pijecie z rzek lodowych zdroi
Wy wierni, mocni, wytrwali- wy wszyscy,
Których rząd jasny przed wzrokiem mi stoi,
Związani ze mną węzłem wiecznie trwałym,
Z wami się łamię dziś opłatkiem białym...
Dla tego, co nam w nędz i trosk powodzi
Zostaje jasnym, czystym i wspaniałym
Łamię sie z wami dziś opłatkiem białym...

(M.Ilnicka )

Galeria

Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy FKO.
24.11.2014, przez Marek Piasecki

W dniach 22-23.11.2014r. w siedzibie FKO w Warszawie odbył się Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Delegatów Związku Stowarzyszeń ”Federacja Kawalerii Ochotniczej”. Nasz klub miał trzyosobową reprezentację w składzie: rtm. kaw. och. Marek Magowski, por. rez. Marek Piasecki oraz ppor. rez. Aleksander Leszczyński ( bez głosu wyborczego).
Prezesem zarządu na kolejną kadencję został ponowinie wybrany rtm. rez. Tadeusz Kuhn. W składzie nowych władz zarządu na kolejną kadencję znalazł się po raz kolejny  nasz prezes rtm. kaw. och. Marek Magowski.

Na zdjęciu nowo wybrany prezes odbiera gratulacje od kontr-kandydata rtm. kaw. och. Dariusza Waligórskiego.

Galeria

Święto niepodległości
05.11.2014, przez Marek Piasecki

W tym roku Klub Kawaleryjski im. 12 PUP uczestniczył w obchodach 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w trzech różnych miejscach. O godzinie 12.00 członkowie klubu uczestniczyli w uroczystości pod pomnikiem Ułanów Podolskich w Zdrojach. O godzinie 13.30 pod pomnikiem Adama Mickiewicza dwie sekcje konne- amazonek oraz kawaleryjska- uczestniczyły w finale gry miejskiej „Gdzie jest Marszałek?” 

 

zrealizowanej w ramach projektu „Pocztówki niepodległości”. Ułani zaprezentowali musztrę kawaleryjską sekcji, wykonali pokaz władania lancą i szablą. Wrażenie zrobiła szarża w pełnym galopie na niewielkim pólku przeznaczonym na pokazy. Finałem występów był kadryl w wykonaniu sekcji amazonek. Jak zwykle zachwycający delikatnością wykonywanych figur przy muzyce. Zabezpieczeniem terenu i czuwaniem nad bezpieczeństwem widzów zajmowali się harcerze. O godzinie 15.30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum Szczecina ułani z Klubu Kawaleryjskiego brali udział w głównych uroczystościach związanych z obchodami Dnia Niepodległości.

 

 

Zdjęcia pochodzą z zasobów:

Marty Kościuchy

12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich

http://24kurier.pl

gs24.pl oraz własnych

Galeria

Film z pokazów

Jeśli ktoś z oglądających pokazy chciałby umieścić ciekawe zdjęcie na naszej stronie internetowej, może je przesłać z TEGO miejsca.

Barwy pułkowe dla Szwadronu Szczecineckiego
28.10.2014, przez Marek Piasecki

W dniu 25 października br. w Sali Tradycji 12 batalionu dowodzenia, Dowódca 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich ppłk Andrzej Wojciechowski jako prawny właściciel tradycji, barw i symboli 12 Pułku Ułanów Podolskich nadał prawo do używania barw pułkowych 12 PUP Stowarzyszeniu Szwadron Kawalerii Ziemi Szczecineckiej. Wzniosłym  momentem uroczystości było podpisanie Aktu Nadania barw oraz przekazanie proporca pułkowego.

W uroczystościach oprócz Dowódcy żołnierzy 12 batalionu dowodzenia wzięli udział kawalerzyści z Klubu Kawaleryjskiego im. 12 PUP, Szwadronu Szczecineckiego oraz prezes Koła Żołnierzy 12PUP.

Zdjęcia- sierż. Ireneusz Tomaszewski

Galeria

ŚWIĘTO ŁĄCZNOŚCIOWCÓW W 12 BATALIONIE DOWODZENIA UŁANÓW PODOLSKICH.
21.10.2014, przez Marek Piasecki

 

W dniu 17 października br. na terenie koszar 12bdow po raz kolejny obchodzono Święto Łączności i Informatyki.

 

Obchody Święta rozpoczęły się uroczystym złożeniem kwiatów przy Pomniku Pamięci Ofiarnej Służby Żołnierzy Korpusu Łączności 12 Dywizji Zmechanizowanej. Nieco później na plac apelowy wkroczyła kompania honorowa.

 

 

Galeria

XVII UŁAŃSKA POGOŃ ZA LISEM
23.09.2014, przez Marek Piasecki

11 października 2014r. na Lisiej Polanie w okolicy stanicy kawaleryjskiej rozegrała się XVII Ułańka Pogoń za Lisem o puchar wójta Gminy Dobra. Deszczowa aura nie odstraszyła ani widzów, ani uczestników pogoni. Master pogoni wachm. kaw. och. Andrzej Wirski wodził po okolicznych lasach dwudziestu konnych, aby wprowadzić ich ostatecznie na miejsce finału gonitwy. Jak tradycja nakazuje, zaszczytu bycia lisem można dostąpić zdobywając lisią kitę podczas wcześniejszej gonitwy. Tegorocznym lisem przebranym w historyczny mundur 12 Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego był ułan z Klubu Kawaleryjskiego im. 12 PUP plut. kaw. och. Paweł Brzezicki. Dobrze przygotowana polana sprzyjała brawurowym pościgom.

 

Święto Kawalerii Polskiej
14.09.2014, przez Marek Piasecki

W dniach 5 do 7 września, poczet sztandarowy naszego klubu, wziął udział w Święcie Kawalerii w Warszawie. Delegacja składała się z prezesa klubu Marka Magowskiego, oraz członków pocztu: Jerzego Kawiaka, Marka Giniewskiego, Artura Nurka i Piotra Nowińskiego. Wyjazd nastąpił w piątek po południu, dwoma samochodami ( nie udało się zapakować sprzętu i ułanów do jednego samochodu). Po dotarciu do koszar przy ulicy Kozielskiej w Warszawie, zostaliśmy zakwaterowani, podobnie jak inne oddziały,  w namiotach. Wieczorem nastąpił przydział koni ( otrzymaliśmy cztery wesolutkie rumaki od 1 Pułku Szwoleżerów).

Galeria