Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/wwdev1/domains/klubkawaleryjski12pu.pl/public_html/engine.php on line 22 Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
W najbliższym czasie...

 

***

 

***

ZOSTAŃ UŁANEM

 

***

DO MIŁOŚNIKÓW CHWAŁY I TRADYCJI ORĘŻA POLSKIEGO...

***

Kody dobrze czyta QR Droid

***

 

Przyjazne miejsca

FILMY 12 PUŁKU UP

 

20-LECIE KLUBU KAWALERYJSKIEGO

BROSZURA INFORMACYJNA

***

12 PUŁK UŁANÓW PODOLSKICH

IV Polowe Manewry Kawalerii 2018

 

 

SPOT PWK 12 Pułku UP

Spot reklamowy FKO

 

Doniesienia weterynaryjne

 

***

Jak powienien poruszać się Twój koń...

 

***

ABC szczepienia i odrobaczania koni

***

Wybrane choroby pasożytnicze koni

***

Jak dochodzi do zarażeń koni?

***

EOZYNOFIL

 

***

Polecam lekturę artykułu lekarza weterynarii Grzegorza Nowaka.

Dojrzałe gzy wystę­pują w pełni lata. Zapłodnione samice ata­kują konie i skła­dają około 900 do 1500 cha­rak­te­ry­stycz­nych jaj, przy­le­pia­jąc je do wło­sów  na przed­nich koń­czynach  oraz w oko­licy bar­ków  i na bokach ciała. Czytaj dalej...

***

Strzyżaki

Zdarzyło się Wam podczas przejażdżki konnej zawędrować w dzikie zakątki lasu, gdzie w powietrzu unosi się zapach zbutwiałego drewna i wyraźnie czuć, a czasem i widać pomykające pośród gąszczu zieleni jelenie lub sarny? I nagle spadają na nas i nasze konie owady wyglądające na duże kleszcze ze skrzydełkami, szybko poruszające się i trudne do złapania. TO STRZYŻAKI. Czytaj dalej…

 
Pieśń starego ułana
Czy wiesz...

   

Jak koń cwałuje??? W jakiej kolejności stawia kończyny? Ilu taktowym chodem jest cwał?

Sprawdź

Kobiety w kawalerii...

Poza kilkoma osobami, w dowództwie prawie nikt nie wiedział, że Kazik Żuchowicz jest dziewczyną. Wykonywała najcięższe prace, nie chciała pokazać swojej słabości fizycznej. A dodatkowo przydzielono jej konia, z którym nie umiała się obchodzić ani nawet jeździć.

Kobiety też służyły w kawalerii. Więcej na stronie Sekcji Szkoleniowej KK im. 12 PUP.

 

Aktualności
UWAGA ! WŚCIEKLIZNA !
26.02.2015, przez Marek Piasecki

Rozporządzenie wojewody w sprawie określenia obszarów zagrożonych wścieklizną, a także sposobu ich oznakowania oraz nakazów i zakazów obowiązujących na tych obszarach obowiązuje od 24 lutego. Wytycza zarówno obszary w centrum miasta, jak i na prawobrzeżu, częściowo dotyka też gminę Stare Czarnowo. 

- Wścieklizny u nietoperzy nie zwalczymy, nie ma takich możliwości – tłumaczy dr Tomasz Grupiński, Wojewódzki Inspektor Weterynarii - Dlatego trzeba bardzo ostrożnie do tych zwierząt podchodzić: nie dotykać, nie płoszyć śpiących zwierząt, zawiadamiać inspekcję weterynaryjną lub straż miejską o padniętym zwierzęciu, nie lekceważyć ryzyka. Wśród innych gatunków ssaków wścieklizny na terenie województwa zachodniopomorskiego nie stwierdziliśmy. 

 

XVII BAL UŁAŃSKI AD 2015 za nami.
18.02.2015, przez Marek Piasecki

W tym roku odbywający się po raz siedemnasty Bal Ułański gościł w piwnicach Tango Club przy pl. Batorego w Szczecinie. Każdy, kto zna ten lokal wie, że jest rozległy i przestronny.

Okazuje się, że nie ty razem i nie dla Klubu Kawaleryjskiego. 14 lutego w Walentynki w Tango Club było jak w ulu. A to m.in. dlatego, że na zaproszenie głównego organizatora balu, wach. kaw. och. A. Wirskiego i pomagających mu kadetów Klubu Kawaleryjskiego odpowiedziało, oprócz braci kawaleryjskiej, wielu zaproszonych gości. Byli przedstawiciele gminy Dobra, dowództwo i żołnierze 12 batalionu dowodzenia  Ułanów Podolskich, koledzy ułani z Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich.

 

Zdjęcia w galerii pochodzą z zasobów 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich, Piotra Noszczyńskiego, z internetu i prywatnych kolekcji.

Masz ciekawe zdjęcie z balu? prześlij je z TEGO miejsca.

Galeria

Apel Koła Żołnierzy 12PUP
11.02.2015, przez Marek Piasecki

Rtm. kaw. och. Robert Woronowicz
08.01.2015, przez Marek Piasecki

Bal maskowy
06.01.2015, przez Marek Piasecki

 10 stycznia padało, a wiało tak, że jeszcze chwila, a nasze konie zamieniły by się w Pegazy i odleciały razem ze stajnią. Mimo to, na bal dotarło wielu klubowiczów i ich znajomych. Zabawa była aż do zdrowia konia i jeszcze wiele godzin dłużej.

Galeria

Życzenia
19.12.2014, przez Marek Piasecki

 

 

 

 

 

2014-12-13 Wigilia w stanicy
19.12.2014, przez Marek Piasecki

Oplatek wigilijny
Łamię się z wami dziś oplatkiem białym,
Wy wszyscy moi dalecy czy bliscy
Wy, co za błędnej gwiazdy ideałem
Po świecie się rozproszyli całym.
Wy co pijecie z rzek lodowych zdroi
Wy wierni, mocni, wytrwali- wy wszyscy,
Których rząd jasny przed wzrokiem mi stoi,
Związani ze mną węzłem wiecznie trwałym,
Z wami się łamię dziś opłatkiem białym...
Dla tego, co nam w nędz i trosk powodzi
Zostaje jasnym, czystym i wspaniałym
Łamię sie z wami dziś opłatkiem białym...

(M.Ilnicka )

Galeria

Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy FKO.
24.11.2014, przez Marek Piasecki

W dniach 22-23.11.2014r. w siedzibie FKO w Warszawie odbył się Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Delegatów Związku Stowarzyszeń ”Federacja Kawalerii Ochotniczej”. Nasz klub miał trzyosobową reprezentację w składzie: rtm. kaw. och. Marek Magowski, por. rez. Marek Piasecki oraz ppor. rez. Aleksander Leszczyński ( bez głosu wyborczego).
Prezesem zarządu na kolejną kadencję został ponowinie wybrany rtm. rez. Tadeusz Kuhn. W składzie nowych władz zarządu na kolejną kadencję znalazł się po raz kolejny  nasz prezes rtm. kaw. och. Marek Magowski.

Na zdjęciu nowo wybrany prezes odbiera gratulacje od kontr-kandydata rtm. kaw. och. Dariusza Waligórskiego.

Galeria

Święto niepodległości
05.11.2014, przez Marek Piasecki

W tym roku Klub Kawaleryjski im. 12 PUP uczestniczył w obchodach 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w trzech różnych miejscach. O godzinie 12.00 członkowie klubu uczestniczyli w uroczystości pod pomnikiem Ułanów Podolskich w Zdrojach. O godzinie 13.30 pod pomnikiem Adama Mickiewicza dwie sekcje konne- amazonek oraz kawaleryjska- uczestniczyły w finale gry miejskiej „Gdzie jest Marszałek?” 

 

zrealizowanej w ramach projektu „Pocztówki niepodległości”. Ułani zaprezentowali musztrę kawaleryjską sekcji, wykonali pokaz władania lancą i szablą. Wrażenie zrobiła szarża w pełnym galopie na niewielkim pólku przeznaczonym na pokazy. Finałem występów był kadryl w wykonaniu sekcji amazonek. Jak zwykle zachwycający delikatnością wykonywanych figur przy muzyce. Zabezpieczeniem terenu i czuwaniem nad bezpieczeństwem widzów zajmowali się harcerze. O godzinie 15.30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum Szczecina ułani z Klubu Kawaleryjskiego brali udział w głównych uroczystościach związanych z obchodami Dnia Niepodległości.

 

 

Zdjęcia pochodzą z zasobów:

Marty Kościuchy

12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich

http://24kurier.pl

gs24.pl oraz własnych

Galeria

Film z pokazów

Jeśli ktoś z oglądających pokazy chciałby umieścić ciekawe zdjęcie na naszej stronie internetowej, może je przesłać z TEGO miejsca.

Barwy pułkowe dla Szwadronu Szczecineckiego
28.10.2014, przez Marek Piasecki

W dniu 25 października br. w Sali Tradycji 12 batalionu dowodzenia, Dowódca 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich ppłk Andrzej Wojciechowski jako prawny właściciel tradycji, barw i symboli 12 Pułku Ułanów Podolskich nadał prawo do używania barw pułkowych 12 PUP Stowarzyszeniu Szwadron Kawalerii Ziemi Szczecineckiej. Wzniosłym  momentem uroczystości było podpisanie Aktu Nadania barw oraz przekazanie proporca pułkowego.

W uroczystościach oprócz Dowódcy żołnierzy 12 batalionu dowodzenia wzięli udział kawalerzyści z Klubu Kawaleryjskiego im. 12 PUP, Szwadronu Szczecineckiego oraz prezes Koła Żołnierzy 12PUP.

Zdjęcia- sierż. Ireneusz Tomaszewski

Galeria

ŚWIĘTO ŁĄCZNOŚCIOWCÓW W 12 BATALIONIE DOWODZENIA UŁANÓW PODOLSKICH.
21.10.2014, przez Marek Piasecki

 

W dniu 17 października br. na terenie koszar 12bdow po raz kolejny obchodzono Święto Łączności i Informatyki.

 

Obchody Święta rozpoczęły się uroczystym złożeniem kwiatów przy Pomniku Pamięci Ofiarnej Służby Żołnierzy Korpusu Łączności 12 Dywizji Zmechanizowanej. Nieco później na plac apelowy wkroczyła kompania honorowa.

 

 

Galeria