Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/wwdev1/domains/klubkawaleryjski12pu.pl/public_html/engine.php on line 22 Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
FILMY 12 PUŁKU UP

 

20-LECIE KLUBU KAWALERYJSKIEGO

BROSZURA INFORMACYJNA

***

12 PUŁK UŁANÓW PODOLSKICH

III Ogólnopolskie Manewry Kawalerii 2016

 Zapowiedź  Manewrów 

SPOT PWK 12 Pułku UP

Spot reklamowy FKO

 

W najbliższym czasie...

 

***

09-09-2018 godzina 12.30 Barzkowice- kadryl w wykonaniu amazonek naszego klubu.

***

ZOSTAŃ UŁANEM

 

***

DO MIŁOŚNIKÓW CHWAŁY I TRADYCJI ORĘŻA POLSKIEGO...

***

Kody dobrze czyta QR Droid

***

 

Przyjazne miejsca

Doniesienia weterynaryjne

 

***

Jak powienien poruszać się Twój koń...

 

***

ABC szczepienia i odrobaczania koni

***

Wybrane choroby pasożytnicze koni

***

Jak dochodzi do zarażeń koni?

***

EOZYNOFIL

 

***

Polecam lekturę artykułu lekarza weterynarii Grzegorza Nowaka.

Dojrzałe gzy wystę­pują w pełni lata. Zapłodnione samice ata­kują konie i skła­dają około 900 do 1500 cha­rak­te­ry­stycz­nych jaj, przy­le­pia­jąc je do wło­sów  na przed­nich koń­czynach  oraz w oko­licy bar­ków  i na bokach ciała. Czytaj dalej...

***

Strzyżaki

Zdarzyło się Wam podczas przejażdżki konnej zawędrować w dzikie zakątki lasu, gdzie w powietrzu unosi się zapach zbutwiałego drewna i wyraźnie czuć, a czasem i widać pomykające pośród gąszczu zieleni jelenie lub sarny? I nagle spadają na nas i nasze konie owady wyglądające na duże kleszcze ze skrzydełkami, szybko poruszające się i trudne do złapania. TO STRZYŻAKI. Czytaj dalej…

 
Pieśń starego ułana
Czy wiesz...

   

Jak koń cwałuje??? W jakiej kolejności stawia kończyny? Ilu taktowym chodem jest cwał?

Sprawdź

Kobiety w kawalerii...

Poza kilkoma osobami, w dowództwie prawie nikt nie wiedział, że Kazik Żuchowicz jest dziewczyną. Wykonywała najcięższe prace, nie chciała pokazać swojej słabości fizycznej. A dodatkowo przydzielono jej konia, z którym nie umiała się obchodzić ani nawet jeździć.

Kobiety też służyły w kawalerii. Więcej na stronie Sekcji Szkoleniowej KK im. 12 PUP.

 

Aktualności
2014-12-13 Wigilia w stanicy
19.12.2014, przez Marek Piasecki

Oplatek wigilijny
Łamię się z wami dziś oplatkiem białym,
Wy wszyscy moi dalecy czy bliscy
Wy, co za błędnej gwiazdy ideałem
Po świecie się rozproszyli całym.
Wy co pijecie z rzek lodowych zdroi
Wy wierni, mocni, wytrwali- wy wszyscy,
Których rząd jasny przed wzrokiem mi stoi,
Związani ze mną węzłem wiecznie trwałym,
Z wami się łamię dziś opłatkiem białym...
Dla tego, co nam w nędz i trosk powodzi
Zostaje jasnym, czystym i wspaniałym
Łamię sie z wami dziś opłatkiem białym...

(M.Ilnicka )

Galeria

Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy FKO.
24.11.2014, przez Marek Piasecki

W dniach 22-23.11.2014r. w siedzibie FKO w Warszawie odbył się Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Delegatów Związku Stowarzyszeń ”Federacja Kawalerii Ochotniczej”. Nasz klub miał trzyosobową reprezentację w składzie: rtm. kaw. och. Marek Magowski, por. rez. Marek Piasecki oraz ppor. rez. Aleksander Leszczyński ( bez głosu wyborczego).
Prezesem zarządu na kolejną kadencję został ponowinie wybrany rtm. rez. Tadeusz Kuhn. W składzie nowych władz zarządu na kolejną kadencję znalazł się po raz kolejny  nasz prezes rtm. kaw. och. Marek Magowski.

Na zdjęciu nowo wybrany prezes odbiera gratulacje od kontr-kandydata rtm. kaw. och. Dariusza Waligórskiego.

Galeria

Święto niepodległości
05.11.2014, przez Marek Piasecki

W tym roku Klub Kawaleryjski im. 12 PUP uczestniczył w obchodach 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w trzech różnych miejscach. O godzinie 12.00 członkowie klubu uczestniczyli w uroczystości pod pomnikiem Ułanów Podolskich w Zdrojach. O godzinie 13.30 pod pomnikiem Adama Mickiewicza dwie sekcje konne- amazonek oraz kawaleryjska- uczestniczyły w finale gry miejskiej „Gdzie jest Marszałek?” 

 

zrealizowanej w ramach projektu „Pocztówki niepodległości”. Ułani zaprezentowali musztrę kawaleryjską sekcji, wykonali pokaz władania lancą i szablą. Wrażenie zrobiła szarża w pełnym galopie na niewielkim pólku przeznaczonym na pokazy. Finałem występów był kadryl w wykonaniu sekcji amazonek. Jak zwykle zachwycający delikatnością wykonywanych figur przy muzyce. Zabezpieczeniem terenu i czuwaniem nad bezpieczeństwem widzów zajmowali się harcerze. O godzinie 15.30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum Szczecina ułani z Klubu Kawaleryjskiego brali udział w głównych uroczystościach związanych z obchodami Dnia Niepodległości.

 

 

Zdjęcia pochodzą z zasobów:

Marty Kościuchy

12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich

http://24kurier.pl

gs24.pl oraz własnych

Galeria

Film z pokazów

Jeśli ktoś z oglądających pokazy chciałby umieścić ciekawe zdjęcie na naszej stronie internetowej, może je przesłać z TEGO miejsca.

Barwy pułkowe dla Szwadronu Szczecineckiego
28.10.2014, przez Marek Piasecki

W dniu 25 października br. w Sali Tradycji 12 batalionu dowodzenia, Dowódca 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich ppłk Andrzej Wojciechowski jako prawny właściciel tradycji, barw i symboli 12 Pułku Ułanów Podolskich nadał prawo do używania barw pułkowych 12 PUP Stowarzyszeniu Szwadron Kawalerii Ziemi Szczecineckiej. Wzniosłym  momentem uroczystości było podpisanie Aktu Nadania barw oraz przekazanie proporca pułkowego.

W uroczystościach oprócz Dowódcy żołnierzy 12 batalionu dowodzenia wzięli udział kawalerzyści z Klubu Kawaleryjskiego im. 12 PUP, Szwadronu Szczecineckiego oraz prezes Koła Żołnierzy 12PUP.

Zdjęcia- sierż. Ireneusz Tomaszewski

Galeria

ŚWIĘTO ŁĄCZNOŚCIOWCÓW W 12 BATALIONIE DOWODZENIA UŁANÓW PODOLSKICH.
21.10.2014, przez Marek Piasecki

 

W dniu 17 października br. na terenie koszar 12bdow po raz kolejny obchodzono Święto Łączności i Informatyki.

 

Obchody Święta rozpoczęły się uroczystym złożeniem kwiatów przy Pomniku Pamięci Ofiarnej Służby Żołnierzy Korpusu Łączności 12 Dywizji Zmechanizowanej. Nieco później na plac apelowy wkroczyła kompania honorowa.

 

 

Galeria

XVII UŁAŃSKA POGOŃ ZA LISEM
23.09.2014, przez Marek Piasecki

11 października 2014r. na Lisiej Polanie w okolicy stanicy kawaleryjskiej rozegrała się XVII Ułańka Pogoń za Lisem o puchar wójta Gminy Dobra. Deszczowa aura nie odstraszyła ani widzów, ani uczestników pogoni. Master pogoni wachm. kaw. och. Andrzej Wirski wodził po okolicznych lasach dwudziestu konnych, aby wprowadzić ich ostatecznie na miejsce finału gonitwy. Jak tradycja nakazuje, zaszczytu bycia lisem można dostąpić zdobywając lisią kitę podczas wcześniejszej gonitwy. Tegorocznym lisem przebranym w historyczny mundur 12 Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego był ułan z Klubu Kawaleryjskiego im. 12 PUP plut. kaw. och. Paweł Brzezicki. Dobrze przygotowana polana sprzyjała brawurowym pościgom.

 

Święto Kawalerii Polskiej
14.09.2014, przez Marek Piasecki

W dniach 5 do 7 września, poczet sztandarowy naszego klubu, wziął udział w Święcie Kawalerii w Warszawie. Delegacja składała się z prezesa klubu Marka Magowskiego, oraz członków pocztu: Jerzego Kawiaka, Marka Giniewskiego, Artura Nurka i Piotra Nowińskiego. Wyjazd nastąpił w piątek po południu, dwoma samochodami ( nie udało się zapakować sprzętu i ułanów do jednego samochodu). Po dotarciu do koszar przy ulicy Kozielskiej w Warszawie, zostaliśmy zakwaterowani, podobnie jak inne oddziały,  w namiotach. Wieczorem nastąpił przydział koni ( otrzymaliśmy cztery wesolutkie rumaki od 1 Pułku Szwoleżerów).

Galeria

Szarża pod Krojantami 2014
14.09.2014, przez Marek Piasecki

W niedzielę 7 września w Krojantach pod Chojnicami po raz kolejny miłośnicy tradycji kawaleryjskich spotkali się na inscenizacji Szarży 18 Pułku Ułanów Pomorskich, którzy 1 września 1939 roku w tym miejscu starli się z dywizją pancerną Guderiana. Pod pomnikiem żołnierzy 18 Pułku Ułanów Pomorskich Poległych w Szarży pod Krojantami została odprawiona msza polowa z udziałem generalicji, oficerów Wojska Polskiego, Kompani Honorowej i Klubów Jeździeckich kultywujących ułańskie tradycje. W pobliżu miejsca szarży, w lesie i na łące rozłożył się obóz, w którym uczestnicy inscenizacji przygotowywali się do szarży.

 

Galeria zebrana przez P. Brzezickiego z opublikowanych w internecie materiałów o Krojantach 2014: https://www.facebook.com/pages/Szar%C5%BCa-pod-Krojantami/217622201744848

 

Baja Poland
28.08.2014, przez Marek Piasecki

To już w ten weekend nasze kawaleryjskie konie bedą oswajane z nowymi odgłosami. 28-31.08.14 po raz szósty startuje Baja Poland.

Miasteczko rajdowe jak co roku mieścić się będzie przy ul. Szafera. Tym razem przy nowej hali widowiskowo-sportowej. 31 sierpnia fragment trasy przebiega na zapleczu stanicy kawaleryjskiej i przyległych poligonowych padoków. Częścią trasy będzie również naszą drogą dojazdową do stanicy, która na czas rajdu będzie zamknięta.

Prosimy wszystkich konnych o szczególną uwagę   poza obiektem stanicy.              

Dożynki w Dobrej
16.08.2014, przez Marek Piasecki

W piątek 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, amazonki i ułani z 12 PUP po raz kolejny uczestniczyli w Dożynkach Gminnych w Dobrej. Kadryl w wykonaniu naszych amazonek, później pokazy lancy i szabli oraz musztra kawaleryjska przyciągnęły wielu widzów. Jak zwykle przejażdżki konne podobały się najbardziej najmłodszym. Święto plonów po raz kolejny przyciągnęło mieszkańców gminy Dobra oraz gości z gmin i miejscowości sąsiednich. Byli także goście z gmin znajdujących się po niemieckiej stronie granicy. Tegoroczne dożynki były jubileuszową, dwudziestą edycja imprezy. 

Galeria

Spotkanie po manewrach
23.07.2014, przez Marek Piasecki

W sobotę 19 lipca w godzinach wieczornych odbyło się w stanicy kawaleryjskiej spotkanie uczestników Manewrów Kawalerii wiosna-lato 2014.  Spotkanie było okazją do podsumowania i oceny minionych manewrów.

Wcześniej chrzest kadetów i przyjęcie ich do grona pełnoprawnych członków klubu, później zbiórka i uroczyste odebranie z rąk prezesa Marka Magowskiego dyplomów uczestnictwa w manewrach i wyróżnień. Były też podziękowania. Między innymi złożone na ręce obecnego na spotkaniu ppłk. Andrzeja Wojciechowskiego, dowódcy 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich.

Pana pułkownika zapoznaliśmy nieco bliżej z przebiegiem manewrów. W zamian otrzymaliśmy propozycję wzięcia udziału w manewrach poligonowych 12 batalionu dowodzenia. Będą to pierwsze wspólne manewry współczesnego wojska polskiego i kawalerii ochotniczej.