Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/wwdev1/domains/klubkawaleryjski12pu.pl/public_html/engine.php on line 22 Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
W najbliższym czasie...

 

***

 

***

ZOSTAŃ UŁANEM

 

***

DO MIŁOŚNIKÓW CHWAŁY I TRADYCJI ORĘŻA POLSKIEGO...

***

Kody dobrze czyta QR Droid

***

 

Przyjazne miejsca

FILMY 12 PUŁKU UP

 

20-LECIE KLUBU KAWALERYJSKIEGO

BROSZURA INFORMACYJNA

***

12 PUŁK UŁANÓW PODOLSKICH

IV Polowe Manewry Kawalerii 2018

 

 

SPOT PWK 12 Pułku UP

Spot reklamowy FKO

 

Doniesienia weterynaryjne

 

***

Jak powienien poruszać się Twój koń...

 

***

ABC szczepienia i odrobaczania koni

***

Wybrane choroby pasożytnicze koni

***

Jak dochodzi do zarażeń koni?

***

EOZYNOFIL

 

***

Polecam lekturę artykułu lekarza weterynarii Grzegorza Nowaka.

Dojrzałe gzy wystę­pują w pełni lata. Zapłodnione samice ata­kują konie i skła­dają około 900 do 1500 cha­rak­te­ry­stycz­nych jaj, przy­le­pia­jąc je do wło­sów  na przed­nich koń­czynach  oraz w oko­licy bar­ków  i na bokach ciała. Czytaj dalej...

***

Strzyżaki

Zdarzyło się Wam podczas przejażdżki konnej zawędrować w dzikie zakątki lasu, gdzie w powietrzu unosi się zapach zbutwiałego drewna i wyraźnie czuć, a czasem i widać pomykające pośród gąszczu zieleni jelenie lub sarny? I nagle spadają na nas i nasze konie owady wyglądające na duże kleszcze ze skrzydełkami, szybko poruszające się i trudne do złapania. TO STRZYŻAKI. Czytaj dalej…

 
Pieśń starego ułana
Czy wiesz...

   

Jak koń cwałuje??? W jakiej kolejności stawia kończyny? Ilu taktowym chodem jest cwał?

Sprawdź

Kobiety w kawalerii...

Poza kilkoma osobami, w dowództwie prawie nikt nie wiedział, że Kazik Żuchowicz jest dziewczyną. Wykonywała najcięższe prace, nie chciała pokazać swojej słabości fizycznej. A dodatkowo przydzielono jej konia, z którym nie umiała się obchodzić ani nawet jeździć.

Kobiety też służyły w kawalerii. Więcej na stronie Sekcji Szkoleniowej KK im. 12 PUP.

 

Aktualności
Ułani w Baniach
10.08.2015, przez Marek Piasecki

08 sierpnia w sobotę  przedstawiciele naszego klubu gościli w Międzynarodowym Centrum Turystyki, Kultury i Sportu w Baniach na spotkaniu poświęconym historii kawalerii polskiej na Pomorzu Zachodnim. Prelekcję z zakresu historii kawalerii wygłosił rtm. Marek Magowski. Na czasach napoleońskich uwagę słuchaczy skupił chorąży Krzysztof Komaniecki. O zadaniach współczesnej kawalerii, ze szczególnym uwzględnieniem roli kawalerii ochotniczej w ochronie środowiska naturalnego, mówił por. Marek Piasecki. Prelekcję zakończył krótki film reklamowy Klubu Kawaleryjskiego dostępny na naszej stronie. W przerwie kawowej słuchacze mogli zapoznać się z eksponatami i cennymi pamiątkami związanymi z kawalerią udostępnionymi przez prelegentów. Po spotkaniu słuchacze obejrzeli film 1920 Bitwa Warszawska J. Hoffmana.

Zobacz plakat

KSOP- porozumienie z kolejnym Nadleśnictwem
03.08.2015, przez Marek Piasecki

W dniu 03 sierpnia Prezes klubu  oraz Sekretarz, a jednocześnie Komendant KSOP gościli w Nadleśnictwie Kliniska. Celem spotkania było omówienie szczegółów dotyczących umowy o współpracę Klubu z kolejnym Nadleśnictwem w zakresie monitorowania środowiska naturalnego podczas patroli konnych, oznaczania miejsc występowania zagrożenia dla środowiska i sporządzania raportów z przebiegu patroli oraz podpisanie stosownej umowy. Ułanów i ochotniczki Klubu będzie można teraz spotkać na szlakach konnych obu nadleśnictw oraz w najdzikszych ostępach borów i lasów tam, gdzie przyroda może być zagrożona lekkomyślnością człowieka.

XIV Rajd Podolaków za nami
01.08.2015, przez Marek Piasecki

W dniach 24- 26 lipca kolejny raz penetrowaliśmy rozległą Puszczę Wkrzańską. Jako Konna Straż Ochrony Przyrody mamy zawsze otwarte oczy obserwując, czy stan naszej pięknej puszczy nie budzi zastrzeżeń, jako konni wędrowcy mamy jeszcze bardziej otwarte oczy z zadumy nad jej pięknem i różnorodnością.  Przemierzaliśmy rozległe mokradła i rzeczne brody, zjeździliśmy wzdłuż i wszerz ciągnące się na ogromnym obszarze Puszczy Piaskowe Góry. Wrócimy tu nie raz.

Galeria

Rtm. Lech Pieczyński
28.07.2015, przez Marek Piasecki

 

W piątek, 24 lipca, zmarł po długiej i ciężkiej chorobie rotmistrz Lech Pieczyński, członek założyciel Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich, a od 2002 roku jego Członek Honorowy. Od wielu lat związany z jeździectwem, uczestnik  i wieloletni komendant Rajdów Konnych Pamięci Bohaterów Września. Niezapomniany towarzysz wielu konnych wędrówek, tryskający energią i dowcipem. Obdarzony wieloma talentami, rysownik, malarz, autor wielu piosenek, twórca  komiksów powstających w trakcie trwania rajdów i trafnie ujmujących charaktery ich uczestników. Organizator ,wraz z żoną Krystyną, niezapomnianych Bali Koniarza i Bali Ułańskich, nadawał tym imprezom wspaniały klimat i artystyczną oprawę. Będzie dla nas zawsze wzorem człowieka , który umiał łączyć talent do dowodzenia z humorem i życzliwym podejściem do ludzi.

 

 

                                                                                  Cześć Jego Pamięci !

 

 

Pogrzeb odbędzie się w czwartek  30 lipca o godzinie 13.00 w Wołczkowie.

II OMK 2015 zakończone.
09.06.2015, przez Marek Piasecki

Podczas tegorocznych manewrów kawaleria ochotnicza nie miała łatwego życia. Zaczęło się sielankowo- paradą pododdziałów kawalerii i PWK  12 PUP po Nowym Warpnie oraz udziałem w procesji w Boże Ciało.  Jednak następnego dnia alarm o świcie poderwał wszystkie pododdziały- polskie i niemieckie. Te ostatnie odtwarzane przez zaprzyjaźnione stowarzyszenia GRH 549 Volksgrenadier-Division, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej War Horse oraz odgrywające jedną z grup npla Koło Żołnierzy 12PUP.  Rozpoczęły się manewry.

Galeria 

Film.

Dzień Dziecka w Dobrej
31.05.2015, przez Marek Piasecki

Zdało by się, że kolejka, w której ustawiają się po coś ludzie, to relikt przeszłości. Jednak nie w dzień dziecka i nie, gdy w grę wchodzi przejażdżka konna. W ostatnią niedzielę maja na zaproszenie władz gminy Dobra na miejscowym stadionie pojawiły się konno amazonki z sekcji PWK Klubu Kawaleryjskiego im. 12 PUP. Choć stadion obfitował w przeróżne atrakcje, konie wzbudziły wśród uczestników zabawy chęć spojrzenia na świat z góry. Choć przejażdżkom nie było końca, z przyjemnością było popatrzeć na zadowolone twarze dzieci.

galeria

Święto Podolaków- 7 MAJA
11.05.2015, przez Marek Piasecki

W dniach 7 i 9 tego miesiąca Klub Kawaleryjski  obchodził Święto Podolaków. Data nie jest przypadkowa. 7 maja 1919 roku gen. Lucjan Leśniewski wręczył sztandar 12 Pułkowi Ułanów Podolskich. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Świeto Pułkowe obchodzone jest przez rodzinę podolaków na całym świecie w dniu 7 maja.

Główne uroczystości tegoż dnia odbywały się w 12 batalionie dowodzenia Ułanów Podolskich przy ul. Ku Słońcu w Szczecinie. 12 batalion dowodzenia Ułanów Podolskich zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej w 2011r. przejął tradycje   12 Pułku Ułanów Podolskich. Co roku jest więc organizatorem gównych obchodów święta. Na uroczystości przybyli licznie uczniowie zaprzyjaźnionych szkół, członkowie Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, członkowie Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich, a także weterani II wojny światowej oraz osoby represjonowane. Klub Kawaleryjski wystawił 22 konny pluton kawalerii w składzie; poczet sztandarowy, dwie sekcje kawalerii oraz sekcja PWK- Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Szeregi plutonu I Szwadronu KK zasilali koledzy ułani z Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, a także ułani z II Szwadronu Szczecineckiego Klubu Kawaleryjskiego im. 12PUP.

Galeria 1- Święto

Galeria 2- zawody

SZKOLENIA KAWALERZYSTÓW FEDERACJI KAWALERII OCHOTNICZEJ
05.05.2015, przez Marek Piasecki

W dniach: 07.04 - 14.04.2015 r. w ośrodku jeździeckim w Toporzysku, odbyło się szkolenie kawaleryjskie organizowane przez Centrum Wyszkolenia Kawalerii Ochotniczej.

Celem kursu I stopnia, określanego mianem unitarnego było wyrównanie podstawowych umiejętności kawalerzystów ochotników z terenu całego kraju, gdyż brali w nim udział kawalerzyści z 1 PSzwol. w Warszawie, 1 PU w Lublinie, 8 PU w Krakowie i 12 PU w Szczecinie. Szkolenie obejmowało takie zagadnienia jak: podstawy z zakresu musztry konnej i pieszej, historii kawalerii, weterynarii, regulaminów oraz władanie bronią białą ( szabla i lanca ). W zakresie zdobywanej wiedzy było zapoznanie się z aktualnie funkcjonującymi klubami kawaleryjskimi szwoleżerów, ułanów i strzelców konnych działających w ramach Federacji Kawalerii Ochotniczej. Szkolenie trwało 7 dni i zostało zakończone egzaminem z każdej dziedziny omawianych zagadnień i jak tradycja nakazuje został również wyłoniony Prymus kursu, którym został ułan kaw. och Mateusz ARAK z 8 PU w Krakowie. Kadrą szkoleniową byli oficerowie i podoficerowie CWKO na czele z rotmistrzami kawalerii ochotniczej Robertem WORONOWICZEM ( wiceprezesem zarządu FKO - szef wyszkolenia jeździeckiego ) i rtm. kaw. och. Piotrem SZAKACZEM Komendantem szkoły CWKO, a także Z-cą Komendanta ds. szkoleń por. kaw. och. Franciszkiem Pawłem ŻMUDZKIM oraz por. kaw. och. Pawłem WIEŃĆ – instruktor/wykładowca. Szkoleniowcami byli również: instruktor jeździectwa kpr. kaw. och. Marcin KŁOS i instruktorka jazdy konnej Barbara ZYGMUNT.

 

XXX Dni Ułana w Poznaniu
17.04.2015, przez Marek Piasecki

Poznań po raz trzydziesty obchodzi Dni Ułana. Z tej okazji zaplanowano masę atrakcji. W piątek, 17 kwietnia będzie można podziwiać zawody kawaleryjskie.

Od 17 do 19 kwietnia 15. Pułk Ułanów Poznańskich będzie obchodzić swoje święto. –Święto Pułkowe 15. Pułku Ułanów Poznańskich ma już niemal 100-letnią tradycję, natomiast w obecnej formie, pod nazwą Dni Ułana, odbędzie się w tym roku już po raz 30-sty – mówi Paweł Marciniak z Urzędu Miasta.

Z KK im. 12 Pułku Ułanów Podolskich startuje na Ciociosanie plut. kaw. och. Paweł Brzezicki. Trzymamy kciuki.

Źródło: www.fakt.pl

Film z Dni Ułana w Poznaniu Equipictura - koń w ruchu www.facebook.com/EquipicturaPromoVideos

PWK w CWKO
26.03.2015, przez Marek Piasecki

Tego jeszcze w FKO nie było. Główną kwaterą szkoleniową CWKO w Toporzysku w dniach 20-22 marca zawładnęły ochotniczki PWK z 12PUP , Krakuski oraz przedstawicielki innych szwadronów. Pogoda dopisała, jak z oglądu galerii widać, nastroje też, a że szkolenie strzeleckie odbywało się w kierunku lasu, to i zajęcia kawaleryjskie odbywały się planowo, bo pogłowie koni toporzyskowych nie zmalało. Na wnioski ze spotkania i refleksje musimy poczekać, aż uczestniczki kursu nieco ochłoną z wrażeń. Jednak krok we właściwym kierunku został poczyniony.

Galeria

Popis sekcji
23.03.2015, przez Marek Piasecki

 

W dniach 13 do 15 marca już tradycyjnie w Klubie Kawaleryjskim odbył się kurs doszkalający, tym razem zakończony popisem sekcji. Popis trzech sekcji, w tym po raz pierwszy w historii FKO, sekcji żeńskiej PWK (Przysposobienie Wojskowe Kobiet), odebrał Komendant CWKO rtm. kaw. och. Piotr Szakacz.

Galeria