Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/wwdev1/domains/klubkawaleryjski12pu.pl/public_html/engine.php on line 22 Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
FILMY 12 PUŁKU UP

 

20-LECIE KLUBU KAWALERYJSKIEGO

BROSZURA INFORMACYJNA

***

12 PUŁK UŁANÓW PODOLSKICH

III Ogólnopolskie Manewry Kawalerii 2016

 Zapowiedź  Manewrów 

SPOT PWK 12 Pułku UP

Spot reklamowy FKO

 

W najbliższym czasie...

***

 

***

 

ZOSTAŃ UŁANEM

 

***

DO MIŁOŚNIKÓW CHWAŁY I TRADYCJI ORĘŻA POLSKIEGO...

***

Kody dobrze czyta QR Droid

***

 

Przyjazne miejsca

Doniesienia weterynaryjne

 

***

Jak powienien poruszać się Twój koń...

 

***

ABC szczepienia i odrobaczania koni

***

Wybrane choroby pasożytnicze koni

***

Jak dochodzi do zarażeń koni?

***

EOZYNOFIL

 

***

Polecam lekturę artykułu lekarza weterynarii Grzegorza Nowaka.

Dojrzałe gzy wystę­pują w pełni lata. Zapłodnione samice ata­kują konie i skła­dają około 900 do 1500 cha­rak­te­ry­stycz­nych jaj, przy­le­pia­jąc je do wło­sów  na przed­nich koń­czynach  oraz w oko­licy bar­ków  i na bokach ciała. Czytaj dalej...

***

Strzyżaki

Zdarzyło się Wam podczas przejażdżki konnej zawędrować w dzikie zakątki lasu, gdzie w powietrzu unosi się zapach zbutwiałego drewna i wyraźnie czuć, a czasem i widać pomykające pośród gąszczu zieleni jelenie lub sarny? I nagle spadają na nas i nasze konie owady wyglądające na duże kleszcze ze skrzydełkami, szybko poruszające się i trudne do złapania. TO STRZYŻAKI. Czytaj dalej…

 
Pieśń starego ułana
Czy wiesz...

   

Jak koń cwałuje??? W jakiej kolejności stawia kończyny? Ilu taktowym chodem jest cwał?

Sprawdź

Kobiety w kawalerii...

Poza kilkoma osobami, w dowództwie prawie nikt nie wiedział, że Kazik Żuchowicz jest dziewczyną. Wykonywała najcięższe prace, nie chciała pokazać swojej słabości fizycznej. A dodatkowo przydzielono jej konia, z którym nie umiała się obchodzić ani nawet jeździć.

Kobiety też służyły w kawalerii. Więcej na stronie Sekcji Szkoleniowej KK im. 12 PUP.

 

Aktualności
SZKOLENIA KAWALERZYSTÓW FEDERACJI KAWALERII OCHOTNICZEJ
05.05.2015, przez Marek Piasecki

W dniach: 07.04 - 14.04.2015 r. w ośrodku jeździeckim w Toporzysku, odbyło się szkolenie kawaleryjskie organizowane przez Centrum Wyszkolenia Kawalerii Ochotniczej.

Celem kursu I stopnia, określanego mianem unitarnego było wyrównanie podstawowych umiejętności kawalerzystów ochotników z terenu całego kraju, gdyż brali w nim udział kawalerzyści z 1 PSzwol. w Warszawie, 1 PU w Lublinie, 8 PU w Krakowie i 12 PU w Szczecinie. Szkolenie obejmowało takie zagadnienia jak: podstawy z zakresu musztry konnej i pieszej, historii kawalerii, weterynarii, regulaminów oraz władanie bronią białą ( szabla i lanca ). W zakresie zdobywanej wiedzy było zapoznanie się z aktualnie funkcjonującymi klubami kawaleryjskimi szwoleżerów, ułanów i strzelców konnych działających w ramach Federacji Kawalerii Ochotniczej. Szkolenie trwało 7 dni i zostało zakończone egzaminem z każdej dziedziny omawianych zagadnień i jak tradycja nakazuje został również wyłoniony Prymus kursu, którym został ułan kaw. och Mateusz ARAK z 8 PU w Krakowie. Kadrą szkoleniową byli oficerowie i podoficerowie CWKO na czele z rotmistrzami kawalerii ochotniczej Robertem WORONOWICZEM ( wiceprezesem zarządu FKO - szef wyszkolenia jeździeckiego ) i rtm. kaw. och. Piotrem SZAKACZEM Komendantem szkoły CWKO, a także Z-cą Komendanta ds. szkoleń por. kaw. och. Franciszkiem Pawłem ŻMUDZKIM oraz por. kaw. och. Pawłem WIEŃĆ – instruktor/wykładowca. Szkoleniowcami byli również: instruktor jeździectwa kpr. kaw. och. Marcin KŁOS i instruktorka jazdy konnej Barbara ZYGMUNT.

 

XXX Dni Ułana w Poznaniu
17.04.2015, przez Marek Piasecki

Poznań po raz trzydziesty obchodzi Dni Ułana. Z tej okazji zaplanowano masę atrakcji. W piątek, 17 kwietnia będzie można podziwiać zawody kawaleryjskie.

Od 17 do 19 kwietnia 15. Pułk Ułanów Poznańskich będzie obchodzić swoje święto. –Święto Pułkowe 15. Pułku Ułanów Poznańskich ma już niemal 100-letnią tradycję, natomiast w obecnej formie, pod nazwą Dni Ułana, odbędzie się w tym roku już po raz 30-sty – mówi Paweł Marciniak z Urzędu Miasta.

Z KK im. 12 Pułku Ułanów Podolskich startuje na Ciociosanie plut. kaw. och. Paweł Brzezicki. Trzymamy kciuki.

Źródło: www.fakt.pl

Film z Dni Ułana w Poznaniu Equipictura - koń w ruchu www.facebook.com/EquipicturaPromoVideos

PWK w CWKO
26.03.2015, przez Marek Piasecki

Tego jeszcze w FKO nie było. Główną kwaterą szkoleniową CWKO w Toporzysku w dniach 20-22 marca zawładnęły ochotniczki PWK z 12PUP , Krakuski oraz przedstawicielki innych szwadronów. Pogoda dopisała, jak z oglądu galerii widać, nastroje też, a że szkolenie strzeleckie odbywało się w kierunku lasu, to i zajęcia kawaleryjskie odbywały się planowo, bo pogłowie koni toporzyskowych nie zmalało. Na wnioski ze spotkania i refleksje musimy poczekać, aż uczestniczki kursu nieco ochłoną z wrażeń. Jednak krok we właściwym kierunku został poczyniony.

Galeria

Popis sekcji
23.03.2015, przez Marek Piasecki

 

W dniach 13 do 15 marca już tradycyjnie w Klubie Kawaleryjskim odbył się kurs doszkalający, tym razem zakończony popisem sekcji. Popis trzech sekcji, w tym po raz pierwszy w historii FKO, sekcji żeńskiej PWK (Przysposobienie Wojskowe Kobiet), odebrał Komendant CWKO rtm. kaw. och. Piotr Szakacz.

Galeria

UWAGA ! WŚCIEKLIZNA !
26.02.2015, przez Marek Piasecki

Rozporządzenie wojewody w sprawie określenia obszarów zagrożonych wścieklizną, a także sposobu ich oznakowania oraz nakazów i zakazów obowiązujących na tych obszarach obowiązuje od 24 lutego. Wytycza zarówno obszary w centrum miasta, jak i na prawobrzeżu, częściowo dotyka też gminę Stare Czarnowo. 

- Wścieklizny u nietoperzy nie zwalczymy, nie ma takich możliwości – tłumaczy dr Tomasz Grupiński, Wojewódzki Inspektor Weterynarii - Dlatego trzeba bardzo ostrożnie do tych zwierząt podchodzić: nie dotykać, nie płoszyć śpiących zwierząt, zawiadamiać inspekcję weterynaryjną lub straż miejską o padniętym zwierzęciu, nie lekceważyć ryzyka. Wśród innych gatunków ssaków wścieklizny na terenie województwa zachodniopomorskiego nie stwierdziliśmy. 

 

XVII BAL UŁAŃSKI AD 2015 za nami.
18.02.2015, przez Marek Piasecki

W tym roku odbywający się po raz siedemnasty Bal Ułański gościł w piwnicach Tango Club przy pl. Batorego w Szczecinie. Każdy, kto zna ten lokal wie, że jest rozległy i przestronny.

Okazuje się, że nie ty razem i nie dla Klubu Kawaleryjskiego. 14 lutego w Walentynki w Tango Club było jak w ulu. A to m.in. dlatego, że na zaproszenie głównego organizatora balu, wach. kaw. och. A. Wirskiego i pomagających mu kadetów Klubu Kawaleryjskiego odpowiedziało, oprócz braci kawaleryjskiej, wielu zaproszonych gości. Byli przedstawiciele gminy Dobra, dowództwo i żołnierze 12 batalionu dowodzenia  Ułanów Podolskich, koledzy ułani z Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich.

 

Zdjęcia w galerii pochodzą z zasobów 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich, Piotra Noszczyńskiego, z internetu i prywatnych kolekcji.

Masz ciekawe zdjęcie z balu? prześlij je z TEGO miejsca.

Galeria

Apel Koła Żołnierzy 12PUP
11.02.2015, przez Marek Piasecki

Rtm. kaw. och. Robert Woronowicz
08.01.2015, przez Marek Piasecki

Bal maskowy
06.01.2015, przez Marek Piasecki

 10 stycznia padało, a wiało tak, że jeszcze chwila, a nasze konie zamieniły by się w Pegazy i odleciały razem ze stajnią. Mimo to, na bal dotarło wielu klubowiczów i ich znajomych. Zabawa była aż do zdrowia konia i jeszcze wiele godzin dłużej.

Galeria

Życzenia
19.12.2014, przez Marek Piasecki

 

 

 

 

 

2014-12-13 Wigilia w stanicy
19.12.2014, przez Marek Piasecki

Oplatek wigilijny
Łamię się z wami dziś oplatkiem białym,
Wy wszyscy moi dalecy czy bliscy
Wy, co za błędnej gwiazdy ideałem
Po świecie się rozproszyli całym.
Wy co pijecie z rzek lodowych zdroi
Wy wierni, mocni, wytrwali- wy wszyscy,
Których rząd jasny przed wzrokiem mi stoi,
Związani ze mną węzłem wiecznie trwałym,
Z wami się łamię dziś opłatkiem białym...
Dla tego, co nam w nędz i trosk powodzi
Zostaje jasnym, czystym i wspaniałym
Łamię sie z wami dziś opłatkiem białym...

(M.Ilnicka )

Galeria