Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/wwdev1/domains/klubkawaleryjski12pu.pl/public_html/engine.php on line 22 Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
W najbliższym czasie...

 

***

 

***

ZOSTAŃ UŁANEM

 

***

DO MIŁOŚNIKÓW CHWAŁY I TRADYCJI ORĘŻA POLSKIEGO...

***

Kody dobrze czyta QR Droid

***

 

Przyjazne miejsca

FILMY 12 PUŁKU UP

 

20-LECIE KLUBU KAWALERYJSKIEGO

BROSZURA INFORMACYJNA

***

12 PUŁK UŁANÓW PODOLSKICH

IV Polowe Manewry Kawalerii 2018

 

 

SPOT PWK 12 Pułku UP

Spot reklamowy FKO

 

Doniesienia weterynaryjne

 

***

Jak powienien poruszać się Twój koń...

 

***

ABC szczepienia i odrobaczania koni

***

Wybrane choroby pasożytnicze koni

***

Jak dochodzi do zarażeń koni?

***

EOZYNOFIL

 

***

Polecam lekturę artykułu lekarza weterynarii Grzegorza Nowaka.

Dojrzałe gzy wystę­pują w pełni lata. Zapłodnione samice ata­kują konie i skła­dają około 900 do 1500 cha­rak­te­ry­stycz­nych jaj, przy­le­pia­jąc je do wło­sów  na przed­nich koń­czynach  oraz w oko­licy bar­ków  i na bokach ciała. Czytaj dalej...

***

Strzyżaki

Zdarzyło się Wam podczas przejażdżki konnej zawędrować w dzikie zakątki lasu, gdzie w powietrzu unosi się zapach zbutwiałego drewna i wyraźnie czuć, a czasem i widać pomykające pośród gąszczu zieleni jelenie lub sarny? I nagle spadają na nas i nasze konie owady wyglądające na duże kleszcze ze skrzydełkami, szybko poruszające się i trudne do złapania. TO STRZYŻAKI. Czytaj dalej…

 
Pieśń starego ułana
Czy wiesz...

   

Jak koń cwałuje??? W jakiej kolejności stawia kończyny? Ilu taktowym chodem jest cwał?

Sprawdź

Kobiety w kawalerii...

Poza kilkoma osobami, w dowództwie prawie nikt nie wiedział, że Kazik Żuchowicz jest dziewczyną. Wykonywała najcięższe prace, nie chciała pokazać swojej słabości fizycznej. A dodatkowo przydzielono jej konia, z którym nie umiała się obchodzić ani nawet jeździć.

Kobiety też służyły w kawalerii. Więcej na stronie Sekcji Szkoleniowej KK im. 12 PUP.

 

Aktualności
Iwona Wawrzyniak
29.12.2015, przez Marek Piasecki

Dnia 27 grudnia 2015 roku o godz 2,00  odeszła od nas nasza koleżanka  Iwonka Wawrzyniak.
Pogrzeb odbędzie się  9 stycznia 2016 roku w Barlinku.( godzina jeszcze nie ustalona)
Pozostanie zawsze w naszych sercach jako wspaniała koleżanka ,wieczna optymistka,
uśmiechnięta i pełna energii, organizatorka licznych  imprez , rajdów i spotkań.

ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE
23.12.2015, przez Marek Piasecki

Kliknij ikonkę, odsłuchaj życzenia

 

Pomódlmy się w noc betlejemską,
W Noc Szczęśliwego Rozwiązania
By wszystko nam się rozplątało,
Węzły, konflikty, powikłania…

… Aby wątpiący się rozpłakał
Na cud czekając w swej kolejce,
A Matka Boska cichych, ufnych,
Jak ciepły pled wzięła na ręce.

 

ks. Jan Twardowski fragment Wiersza staroświeckiego

źródło: http://hej-kto-polak.pl/wp/?p=66670

Nie żyje Monika Szwaja, znana pisarka.
25.11.2015, przez Marek Piasecki

Znana polska pisarka nie żyje. Monika Szwaja miała 66 lat. Była autorką 15 książek, przede wszystkim dla kobiet, między innymi: "Klubu mało używanych dziewic", "Zatoki trujących jabłuszek", "Jestem nudziarą", "Anioła w kapeluszu". Szwaja pisała również felietony oraz teksty piosenek - szant - Szwaja uwielbiała żeglarstwo. Pisarka pracowała również jako dziennikarka - przez 40 lat w telewizji oraz w Radiu Szczecin. Z łezką w oku wspomina zmarłą Prezes Klubu Kawaleryjskiego rtm. kaw. och. Marek Magowski. Była błyskotliwa i bezpośrenia. Pełna humoru. Jej pasją było żeglarstwo, ale i o środowisku kawaleryjskim potrafiła pisać z właściwym sobie wdziękiem. 

 

 

Klub Kawaleryjski w Federacji Organizacji Proobronnych
16.11.2015, przez Marek Piasecki

Posiadające 80 tysięcy członków Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wejdzie w skład Federacji Organizacji Proobronnych. Razem z WOPR Federację wesprze 9 nowych członków. Obecnie FOP będzie liczyło ponad 100 tys. członków.

 

 
Obchody 11 listopada
10.11.2015, przez Marek Piasecki

W dniu jedenastego listopada reprezentacyjny pluton kawalerii K. K. im. 12 Pułku UP udał się konno kolumną marszową na mały dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich, gdzie pod pamiątkową tablicą 12 Pułku Ułanów Podolskich kawalerzyści złożyli kwiaty.  Ok. 11.30 zaplanowano przemarsz przez miasto, począwszy od Jasnych Błoni, obok Urzędu Miejskiego, przez Plac Grunwaldzki, Plac Żołnierza, pod mury zamku. W tym dniu zaplanowano jeszcze uroczystości w Zdrojach przy Rondzie Ułanów Podolskich oraz w Szczecinie pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie reprezentacyjny pluton kawalerii oddał honory marszałkowi.

 

galeria

 

 

Wieczornica z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
10.11.2015, przez Marek Piasecki

Dnia 10.XI.2015r. po raz kolejny na zaproszenie Pani dyrektor Jolanty Kroczak spotkaliśmy się w Szkole Podstawowej nr 1 w Gryfinie by wziąć udział w patriotycznej Wieczornicy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 
Dzieci i nauczyciele w pieśniach i wierszach przepięknie deklamowanych przeprowadzili gości przez burzliwą historię odzyskania niepodległości.

 

Relacja Agnieszki Bukowskiej

XVIII UŁAŃSKA POGOŃ ZA LISEM o puchar Wójta Gminy Dobra
26.10.2015, przez Marek Piasecki

 

Sobota, 24 października. Dwudziestu jeden konnych- ochotniczek, ułanów i zaproszonych gości. Meldunek o gotowości do biegu terenowego przed gonitwą składa master pogoni za lisem plut. kaw. och. Paweł Brzezicki. Dowódca rtm. kaw. och. Marek Magowski daje rozkaz do wymarszu. Trasa biegu terenowego przygotowana przez Konną Straż Ochrony Przyrody wiedzie przez nieznane ścieżki Puszczy Wkrzańskiej. Przy Moście Wilhelma Meyera pierwszy szukany lisek terenowy. Kolejny na Polanie Harcerskiej. Tu też mały poczęstunek, kilkuminutowy odpoczynek dla koni i kontr master wachm. kaw. och. Andrzej Wirski przypomina, że już czas udać się na miejsce gonitwy-  teren poligonu wojskowego tuż obok Azoty Arena i strzelnicy. 

ZOBACZ FILM Z GONITWY I KADRYLA

Jesienne Zgrupowanie Kawalerii 2015
20.10.2015, przez Marek Piasecki

W dniach 16 do 18 października odbyło się Jesienne Zgrupowanie Kawalerii . Sekcje kawalerii i PWK ćwiczyły szyki, przemarsze, szarże, pokonywanie w galopie rzecznych brodów i opatrywanie rannych. W tle, po cichu, nieustannie pracowały profesionalne kamery. Wszyscy uczestnicy zgrupowania i wspaniałej kawaleryjskiej zabawy z niecierpliwością czekają na efekty pracy filmowców.

Galeria

Święto Wojsk Łączności i Informatyki w Szczecinie
14.10.2015, przez Marek Piasecki

We wtorek 13 października 2015r. na palcu apelowym 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Wojsk Łączności i Informatyki. W tym roku w uroczystych obchodach uczestniczyła kadra dowództwa 12 Dywizji Zmechanizowanej oraz żołnierze pododdziałów dowodzenia 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich. Na zbiórce stawiły się także klasy mundurowe szczecińskich szkół. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku i odegrania hymnu państwowego. W imieniu dowódcy 12 batalionu dowodzenia zaproszonych gości powitał zastępca dowódcy-szef sztabu batalionu major Sławomir Gawron...

 

 

 

 

 

 

Dożynki w Dobrej
17.08.2015, przez Marek Piasecki

Po raz kolejny Klub Kawaleryjski na zaproszenie władz gminy Dobra uczestniczył w organizowanych 15 sierpnia na stadionie w Dobrej  Różanych Dożynkach Gminnych. Było upalnie. Jednak, na dobrze przygotowanej murawie bocznej stadionu, kadryl i pokazy kawaleryjskie przebiegały bez przeszkód. Namiot z militarnymi pamiątkami chętnie odwiedzali młodsi i starsi.

galeria

Święto w 12 batalionie Ułanów Podolskich
17.08.2015, przez Marek Piasecki

14 sierpnia w koszarach przy ul. Ku Słońcu 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana i 12 batalion dowodzenia Ułanów Podolskich świętowały obchody dnia Wojska Polskiego. Święto przypadające w dniu 15 sierpnia związane jest z rocznicą  Bitwy Warszawskiej 1920 r. i zwycięstwem Polskiej Armii nad bolszewikami. W uroczystościach i defiladzie wziął udział konny poczet sztandarowy KK im. 12PUP.

galeria