Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/wwdev1/domains/klubkawaleryjski12pu.pl/public_html/engine.php on line 22 Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
FILMY 12 PUŁKU UP

 

20-LECIE KLUBU KAWALERYJSKIEGO

BROSZURA INFORMACYJNA

***

12 PUŁK UŁANÓW PODOLSKICH

III Ogólnopolskie Manewry Kawalerii 2016

 Zapowiedź  Manewrów 

SPOT PWK 12 Pułku UP

Spot reklamowy FKO

 

W najbliższym czasie...

 

***

09-09-2018 godzina 12.30 Barzkowice- kadryl w wykonaniu amazonek naszego klubu.

***

ZOSTAŃ UŁANEM

 

***

DO MIŁOŚNIKÓW CHWAŁY I TRADYCJI ORĘŻA POLSKIEGO...

***

Kody dobrze czyta QR Droid

***

 

Przyjazne miejsca

Doniesienia weterynaryjne

 

***

Jak powienien poruszać się Twój koń...

 

***

ABC szczepienia i odrobaczania koni

***

Wybrane choroby pasożytnicze koni

***

Jak dochodzi do zarażeń koni?

***

EOZYNOFIL

 

***

Polecam lekturę artykułu lekarza weterynarii Grzegorza Nowaka.

Dojrzałe gzy wystę­pują w pełni lata. Zapłodnione samice ata­kują konie i skła­dają około 900 do 1500 cha­rak­te­ry­stycz­nych jaj, przy­le­pia­jąc je do wło­sów  na przed­nich koń­czynach  oraz w oko­licy bar­ków  i na bokach ciała. Czytaj dalej...

***

Strzyżaki

Zdarzyło się Wam podczas przejażdżki konnej zawędrować w dzikie zakątki lasu, gdzie w powietrzu unosi się zapach zbutwiałego drewna i wyraźnie czuć, a czasem i widać pomykające pośród gąszczu zieleni jelenie lub sarny? I nagle spadają na nas i nasze konie owady wyglądające na duże kleszcze ze skrzydełkami, szybko poruszające się i trudne do złapania. TO STRZYŻAKI. Czytaj dalej…

 
Pieśń starego ułana
Czy wiesz...

   

Jak koń cwałuje??? W jakiej kolejności stawia kończyny? Ilu taktowym chodem jest cwał?

Sprawdź

Kobiety w kawalerii...

Poza kilkoma osobami, w dowództwie prawie nikt nie wiedział, że Kazik Żuchowicz jest dziewczyną. Wykonywała najcięższe prace, nie chciała pokazać swojej słabości fizycznej. A dodatkowo przydzielono jej konia, z którym nie umiała się obchodzić ani nawet jeździć.

Kobiety też służyły w kawalerii. Więcej na stronie Sekcji Szkoleniowej KK im. 12 PUP.

 

Aktualności
XVIII UŁAŃSKA POGOŃ ZA LISEM o puchar Wójta Gminy Dobra
26.10.2015, przez Marek Piasecki

 

Sobota, 24 października. Dwudziestu jeden konnych- ochotniczek, ułanów i zaproszonych gości. Meldunek o gotowości do biegu terenowego przed gonitwą składa master pogoni za lisem plut. kaw. och. Paweł Brzezicki. Dowódca rtm. kaw. och. Marek Magowski daje rozkaz do wymarszu. Trasa biegu terenowego przygotowana przez Konną Straż Ochrony Przyrody wiedzie przez nieznane ścieżki Puszczy Wkrzańskiej. Przy Moście Wilhelma Meyera pierwszy szukany lisek terenowy. Kolejny na Polanie Harcerskiej. Tu też mały poczęstunek, kilkuminutowy odpoczynek dla koni i kontr master wachm. kaw. och. Andrzej Wirski przypomina, że już czas udać się na miejsce gonitwy-  teren poligonu wojskowego tuż obok Azoty Arena i strzelnicy. 

ZOBACZ FILM Z GONITWY I KADRYLA

Jesienne Zgrupowanie Kawalerii 2015
20.10.2015, przez Marek Piasecki

W dniach 16 do 18 października odbyło się Jesienne Zgrupowanie Kawalerii . Sekcje kawalerii i PWK ćwiczyły szyki, przemarsze, szarże, pokonywanie w galopie rzecznych brodów i opatrywanie rannych. W tle, po cichu, nieustannie pracowały profesionalne kamery. Wszyscy uczestnicy zgrupowania i wspaniałej kawaleryjskiej zabawy z niecierpliwością czekają na efekty pracy filmowców.

Galeria

Święto Wojsk Łączności i Informatyki w Szczecinie
14.10.2015, przez Marek Piasecki

We wtorek 13 października 2015r. na palcu apelowym 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Wojsk Łączności i Informatyki. W tym roku w uroczystych obchodach uczestniczyła kadra dowództwa 12 Dywizji Zmechanizowanej oraz żołnierze pododdziałów dowodzenia 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich. Na zbiórce stawiły się także klasy mundurowe szczecińskich szkół. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku i odegrania hymnu państwowego. W imieniu dowódcy 12 batalionu dowodzenia zaproszonych gości powitał zastępca dowódcy-szef sztabu batalionu major Sławomir Gawron...

 

 

 

 

 

 

Dożynki w Dobrej
17.08.2015, przez Marek Piasecki

Po raz kolejny Klub Kawaleryjski na zaproszenie władz gminy Dobra uczestniczył w organizowanych 15 sierpnia na stadionie w Dobrej  Różanych Dożynkach Gminnych. Było upalnie. Jednak, na dobrze przygotowanej murawie bocznej stadionu, kadryl i pokazy kawaleryjskie przebiegały bez przeszkód. Namiot z militarnymi pamiątkami chętnie odwiedzali młodsi i starsi.

galeria

Święto w 12 batalionie Ułanów Podolskich
17.08.2015, przez Marek Piasecki

14 sierpnia w koszarach przy ul. Ku Słońcu 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana i 12 batalion dowodzenia Ułanów Podolskich świętowały obchody dnia Wojska Polskiego. Święto przypadające w dniu 15 sierpnia związane jest z rocznicą  Bitwy Warszawskiej 1920 r. i zwycięstwem Polskiej Armii nad bolszewikami. W uroczystościach i defiladzie wziął udział konny poczet sztandarowy KK im. 12PUP.

galeria

Ułani w Baniach
10.08.2015, przez Marek Piasecki

08 sierpnia w sobotę  przedstawiciele naszego klubu gościli w Międzynarodowym Centrum Turystyki, Kultury i Sportu w Baniach na spotkaniu poświęconym historii kawalerii polskiej na Pomorzu Zachodnim. Prelekcję z zakresu historii kawalerii wygłosił rtm. Marek Magowski. Na czasach napoleońskich uwagę słuchaczy skupił chorąży Krzysztof Komaniecki. O zadaniach współczesnej kawalerii, ze szczególnym uwzględnieniem roli kawalerii ochotniczej w ochronie środowiska naturalnego, mówił por. Marek Piasecki. Prelekcję zakończył krótki film reklamowy Klubu Kawaleryjskiego dostępny na naszej stronie. W przerwie kawowej słuchacze mogli zapoznać się z eksponatami i cennymi pamiątkami związanymi z kawalerią udostępnionymi przez prelegentów. Po spotkaniu słuchacze obejrzeli film 1920 Bitwa Warszawska J. Hoffmana.

Zobacz plakat

KSOP- porozumienie z kolejnym Nadleśnictwem
03.08.2015, przez Marek Piasecki

W dniu 03 sierpnia Prezes klubu  oraz Sekretarz, a jednocześnie Komendant KSOP gościli w Nadleśnictwie Kliniska. Celem spotkania było omówienie szczegółów dotyczących umowy o współpracę Klubu z kolejnym Nadleśnictwem w zakresie monitorowania środowiska naturalnego podczas patroli konnych, oznaczania miejsc występowania zagrożenia dla środowiska i sporządzania raportów z przebiegu patroli oraz podpisanie stosownej umowy. Ułanów i ochotniczki Klubu będzie można teraz spotkać na szlakach konnych obu nadleśnictw oraz w najdzikszych ostępach borów i lasów tam, gdzie przyroda może być zagrożona lekkomyślnością człowieka.

XIV Rajd Podolaków za nami
01.08.2015, przez Marek Piasecki

W dniach 24- 26 lipca kolejny raz penetrowaliśmy rozległą Puszczę Wkrzańską. Jako Konna Straż Ochrony Przyrody mamy zawsze otwarte oczy obserwując, czy stan naszej pięknej puszczy nie budzi zastrzeżeń, jako konni wędrowcy mamy jeszcze bardziej otwarte oczy z zadumy nad jej pięknem i różnorodnością.  Przemierzaliśmy rozległe mokradła i rzeczne brody, zjeździliśmy wzdłuż i wszerz ciągnące się na ogromnym obszarze Puszczy Piaskowe Góry. Wrócimy tu nie raz.

Galeria

Rtm. Lech Pieczyński
28.07.2015, przez Marek Piasecki

 

W piątek, 24 lipca, zmarł po długiej i ciężkiej chorobie rotmistrz Lech Pieczyński, członek założyciel Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich, a od 2002 roku jego Członek Honorowy. Od wielu lat związany z jeździectwem, uczestnik  i wieloletni komendant Rajdów Konnych Pamięci Bohaterów Września. Niezapomniany towarzysz wielu konnych wędrówek, tryskający energią i dowcipem. Obdarzony wieloma talentami, rysownik, malarz, autor wielu piosenek, twórca  komiksów powstających w trakcie trwania rajdów i trafnie ujmujących charaktery ich uczestników. Organizator ,wraz z żoną Krystyną, niezapomnianych Bali Koniarza i Bali Ułańskich, nadawał tym imprezom wspaniały klimat i artystyczną oprawę. Będzie dla nas zawsze wzorem człowieka , który umiał łączyć talent do dowodzenia z humorem i życzliwym podejściem do ludzi.

 

 

                                                                                  Cześć Jego Pamięci !

 

 

Pogrzeb odbędzie się w czwartek  30 lipca o godzinie 13.00 w Wołczkowie.

II OMK 2015 zakończone.
09.06.2015, przez Marek Piasecki

Podczas tegorocznych manewrów kawaleria ochotnicza nie miała łatwego życia. Zaczęło się sielankowo- paradą pododdziałów kawalerii i PWK  12 PUP po Nowym Warpnie oraz udziałem w procesji w Boże Ciało.  Jednak następnego dnia alarm o świcie poderwał wszystkie pododdziały- polskie i niemieckie. Te ostatnie odtwarzane przez zaprzyjaźnione stowarzyszenia GRH 549 Volksgrenadier-Division, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej War Horse oraz odgrywające jedną z grup npla Koło Żołnierzy 12PUP.  Rozpoczęły się manewry.

Galeria 

Film.

Dzień Dziecka w Dobrej
31.05.2015, przez Marek Piasecki

Zdało by się, że kolejka, w której ustawiają się po coś ludzie, to relikt przeszłości. Jednak nie w dzień dziecka i nie, gdy w grę wchodzi przejażdżka konna. W ostatnią niedzielę maja na zaproszenie władz gminy Dobra na miejscowym stadionie pojawiły się konno amazonki z sekcji PWK Klubu Kawaleryjskiego im. 12 PUP. Choć stadion obfitował w przeróżne atrakcje, konie wzbudziły wśród uczestników zabawy chęć spojrzenia na świat z góry. Choć przejażdżkom nie było końca, z przyjemnością było popatrzeć na zadowolone twarze dzieci.

galeria