Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/wwdev1/domains/klubkawaleryjski12pu.pl/public_html/engine.php on line 22 Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
FILMY 12 PUŁKU UP

 

20-LECIE KLUBU KAWALERYJSKIEGO

BROSZURA INFORMACYJNA

***

12 PUŁK UŁANÓW PODOLSKICH

III Ogólnopolskie Manewry Kawalerii 2016

 Zapowiedź  Manewrów 

SPOT PWK 12 Pułku UP

Spot reklamowy FKO

 

W najbliższym czasie...

 

***

09-09-2018 godzina 12.30 Barzkowice- kadryl w wykonaniu amazonek naszego klubu.

***

ZOSTAŃ UŁANEM

 

***

DO MIŁOŚNIKÓW CHWAŁY I TRADYCJI ORĘŻA POLSKIEGO...

***

Kody dobrze czyta QR Droid

***

 

Przyjazne miejsca

Doniesienia weterynaryjne

 

***

Jak powienien poruszać się Twój koń...

 

***

ABC szczepienia i odrobaczania koni

***

Wybrane choroby pasożytnicze koni

***

Jak dochodzi do zarażeń koni?

***

EOZYNOFIL

 

***

Polecam lekturę artykułu lekarza weterynarii Grzegorza Nowaka.

Dojrzałe gzy wystę­pują w pełni lata. Zapłodnione samice ata­kują konie i skła­dają około 900 do 1500 cha­rak­te­ry­stycz­nych jaj, przy­le­pia­jąc je do wło­sów  na przed­nich koń­czynach  oraz w oko­licy bar­ków  i na bokach ciała. Czytaj dalej...

***

Strzyżaki

Zdarzyło się Wam podczas przejażdżki konnej zawędrować w dzikie zakątki lasu, gdzie w powietrzu unosi się zapach zbutwiałego drewna i wyraźnie czuć, a czasem i widać pomykające pośród gąszczu zieleni jelenie lub sarny? I nagle spadają na nas i nasze konie owady wyglądające na duże kleszcze ze skrzydełkami, szybko poruszające się i trudne do złapania. TO STRZYŻAKI. Czytaj dalej…

 
Pieśń starego ułana
Czy wiesz...

   

Jak koń cwałuje??? W jakiej kolejności stawia kończyny? Ilu taktowym chodem jest cwał?

Sprawdź

Kobiety w kawalerii...

Poza kilkoma osobami, w dowództwie prawie nikt nie wiedział, że Kazik Żuchowicz jest dziewczyną. Wykonywała najcięższe prace, nie chciała pokazać swojej słabości fizycznej. A dodatkowo przydzielono jej konia, z którym nie umiała się obchodzić ani nawet jeździć.

Kobiety też służyły w kawalerii. Więcej na stronie Sekcji Szkoleniowej KK im. 12 PUP.

 

Aktualności
Dni Ułana w Poznaniu
26.04.2016, przez Marek Piasecki

Zobacz film, kliknik zdjęcie.

 

 

Uroczystość huzarów
06.03.2016, przez Marek Piasecki

W sobotę w godzinach wieczornych reprezentacja klubu wzięła udział w uroczystościach Garde Husar Regimentet- huzarów duńskich. W odświętnym stroju Lover wyglądał nieco odmieniony.

Galeria

Odszedł ułan 12 Pułku Ułanów Podolskich
15.02.2016, przez Marek Piasecki


Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 13 lutego, w wieku 99 lat odszedł od nas do "niebieskich szwadronów" ppor. Władysław Lubaś. Ukończył Szkołę Podoficerską w 12 pułku ułanów Podolskich jako prymus. Przeszedł cały szlak bojowy we wrześniu 1939 r. u boku swego dowódcy ppłk Andrzeja Kuczka. W boju pod Mokrą był d-cą sekcji rkm i rusznicy ppanc. Nasz wielki przyjaciel, wieloletni członek Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 18 lutego w Jego rodzinnym mieście Krośnie.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !
 
Zarząd Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich

 

Lesław Kukawski nie żyje
10.02.2016, przez Marek Piasecki

Mgr inż. Lesław Kukawski urodził się w 1930 roku we Lwowie. Ukończył studia na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wychowanie w duchu poszanowania tradycji narodowych oraz rodzinna przeszłość niepodległościowa, wpłynęły na zainteresowanie wojskiem i historią. W 1965 roku wstąpił do Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy. 

Autor wielu opracowań, głównie o tematyce  kawaleryjskiej, hippicznej i hipologicznej. Organizator kilkunastu wystaw w różnych miastach Polski, poświęconych Wojsku Polskiemu. Od 31 lat pełni funkcję przewodniczącego Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia. Jest także wiceprezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia.

Lesław Kukawski został uhonorowany wieloma odznaczeniami. Otrzymał m.in. prawo noszenia Złotej Odznaki i najwyższy zaszczyt SMDBiB – tytuł Członka Honorowego; w 1995 roku nadano mu Złoty Krzyż Zasługi; w 2006 roku wyróżniono medalem „Pro Memoria”. Wśród innych  odznaczeń znajduje się także Wielka Złota Honorowa Odznaka Polskiego Związku Jeździeckiego, w którym sprawował funkcję sędziego klasy państwowej. Zmarł w nocy z 09 na 10 lutego 2016 roku. 

Konie, historia, tradycja, kawaleria, były pasją Jego życia.

FILM Z UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWEJ

 

 

XVIII BAL UŁAŃSKI
29.12.2015, przez Marek Piasecki

 

Nie po raz pierwszy wspaniałe wnętrza renesansowego Zamku Książąt Pomorskich gościły kawalerzystów 12 Pułku Ułanów Podolskich. Jednak po raz pierwszy Bal Ułański zgromadził tak wielu kawalerzystów, sympatyków kawalerii i oczywiście dobrej zabawy. Już tradycyjnie w licznym gronie przybył 12 batalion dowodzenia Ułanów Podolskich, koledzy z Koła Żołnierzy 12 Pułku UP, grono sympatyków, miłośników tradycji, przyjaciół i po raz pierwszy koledzy ułani z 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich stacjonującego w Lubniewicach. Tańce, konkursy i dobra zabawa trwały do białego rana.

 

Iwona Wawrzyniak
29.12.2015, przez Marek Piasecki

Dnia 27 grudnia 2015 roku o godz 2,00  odeszła od nas nasza koleżanka  Iwonka Wawrzyniak.
Pogrzeb odbędzie się  9 stycznia 2016 roku w Barlinku.( godzina jeszcze nie ustalona)
Pozostanie zawsze w naszych sercach jako wspaniała koleżanka ,wieczna optymistka,
uśmiechnięta i pełna energii, organizatorka licznych  imprez , rajdów i spotkań.

ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE
23.12.2015, przez Marek Piasecki

Kliknij ikonkę, odsłuchaj życzenia

 

Pomódlmy się w noc betlejemską,
W Noc Szczęśliwego Rozwiązania
By wszystko nam się rozplątało,
Węzły, konflikty, powikłania…

… Aby wątpiący się rozpłakał
Na cud czekając w swej kolejce,
A Matka Boska cichych, ufnych,
Jak ciepły pled wzięła na ręce.

 

ks. Jan Twardowski fragment Wiersza staroświeckiego

źródło: http://hej-kto-polak.pl/wp/?p=66670

Nie żyje Monika Szwaja, znana pisarka.
25.11.2015, przez Marek Piasecki

Znana polska pisarka nie żyje. Monika Szwaja miała 66 lat. Była autorką 15 książek, przede wszystkim dla kobiet, między innymi: "Klubu mało używanych dziewic", "Zatoki trujących jabłuszek", "Jestem nudziarą", "Anioła w kapeluszu". Szwaja pisała również felietony oraz teksty piosenek - szant - Szwaja uwielbiała żeglarstwo. Pisarka pracowała również jako dziennikarka - przez 40 lat w telewizji oraz w Radiu Szczecin. Z łezką w oku wspomina zmarłą Prezes Klubu Kawaleryjskiego rtm. kaw. och. Marek Magowski. Była błyskotliwa i bezpośrenia. Pełna humoru. Jej pasją było żeglarstwo, ale i o środowisku kawaleryjskim potrafiła pisać z właściwym sobie wdziękiem. 

 

 

Klub Kawaleryjski w Federacji Organizacji Proobronnych
16.11.2015, przez Marek Piasecki

Posiadające 80 tysięcy członków Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wejdzie w skład Federacji Organizacji Proobronnych. Razem z WOPR Federację wesprze 9 nowych członków. Obecnie FOP będzie liczyło ponad 100 tys. członków.

 

 
Obchody 11 listopada
10.11.2015, przez Marek Piasecki

W dniu jedenastego listopada reprezentacyjny pluton kawalerii K. K. im. 12 Pułku UP udał się konno kolumną marszową na mały dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich, gdzie pod pamiątkową tablicą 12 Pułku Ułanów Podolskich kawalerzyści złożyli kwiaty.  Ok. 11.30 zaplanowano przemarsz przez miasto, począwszy od Jasnych Błoni, obok Urzędu Miejskiego, przez Plac Grunwaldzki, Plac Żołnierza, pod mury zamku. W tym dniu zaplanowano jeszcze uroczystości w Zdrojach przy Rondzie Ułanów Podolskich oraz w Szczecinie pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie reprezentacyjny pluton kawalerii oddał honory marszałkowi.

 

galeria

 

 

Wieczornica z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
10.11.2015, przez Marek Piasecki

Dnia 10.XI.2015r. po raz kolejny na zaproszenie Pani dyrektor Jolanty Kroczak spotkaliśmy się w Szkole Podstawowej nr 1 w Gryfinie by wziąć udział w patriotycznej Wieczornicy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 
Dzieci i nauczyciele w pieśniach i wierszach przepięknie deklamowanych przeprowadzili gości przez burzliwą historię odzyskania niepodległości.

 

Relacja Agnieszki Bukowskiej