Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/wwdev1/domains/klubkawaleryjski12pu.pl/public_html/engine.php on line 22 Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
W najbliższym czasie...

 

***

 

 

***

ZOSTAŃ UŁANEM

 

***

DO MIŁOŚNIKÓW CHWAŁY I TRADYCJI ORĘŻA POLSKIEGO...

***

Kody dobrze czyta QR Droid

***

 

Przyjazne miejsca

FILMY 12 PUŁKU UP

 

20-LECIE KLUBU KAWALERYJSKIEGO

BROSZURA INFORMACYJNA

***

12 PUŁK UŁANÓW PODOLSKICH

IV Polowe Manewry Kawalerii 2018

 

 

SPOT PWK 12 Pułku UP

Spot reklamowy FKO

 

Doniesienia weterynaryjne

 

***

Jak powienien poruszać się Twój koń...

 

***

ABC szczepienia i odrobaczania koni

***

Wybrane choroby pasożytnicze koni

***

Jak dochodzi do zarażeń koni?

***

EOZYNOFIL

 

***

Polecam lekturę artykułu lekarza weterynarii Grzegorza Nowaka.

Dojrzałe gzy wystę­pują w pełni lata. Zapłodnione samice ata­kują konie i skła­dają około 900 do 1500 cha­rak­te­ry­stycz­nych jaj, przy­le­pia­jąc je do wło­sów  na przed­nich koń­czynach  oraz w oko­licy bar­ków  i na bokach ciała. Czytaj dalej...

***

Strzyżaki

Zdarzyło się Wam podczas przejażdżki konnej zawędrować w dzikie zakątki lasu, gdzie w powietrzu unosi się zapach zbutwiałego drewna i wyraźnie czuć, a czasem i widać pomykające pośród gąszczu zieleni jelenie lub sarny? I nagle spadają na nas i nasze konie owady wyglądające na duże kleszcze ze skrzydełkami, szybko poruszające się i trudne do złapania. TO STRZYŻAKI. Czytaj dalej…

 
Pieśń starego ułana
Czy wiesz...

   

Jak koń cwałuje??? W jakiej kolejności stawia kończyny? Ilu taktowym chodem jest cwał?

Sprawdź

Kobiety w kawalerii...

Poza kilkoma osobami, w dowództwie prawie nikt nie wiedział, że Kazik Żuchowicz jest dziewczyną. Wykonywała najcięższe prace, nie chciała pokazać swojej słabości fizycznej. A dodatkowo przydzielono jej konia, z którym nie umiała się obchodzić ani nawet jeździć.

Kobiety też służyły w kawalerii. Więcej na stronie Sekcji Szkoleniowej KK im. 12 PUP.

 

Aktualności
XV Rajd Podolaków zakończony
01.08.2016, przez Marek Piasecki

Rozpoczął się w gościnnej Żółwiej Błoci, a zakończył w nie mniej gościnnym Wierzchosławiu. Liczący sobie niespełna 100 km rajd przebiegał na trasie Żółwia Błoć- Derkacz- Troszynek- Wierzchosław. Dwa patrole wyłonione rozkazem komendanta rajdu wędrowały początkowo oddzielnymi szlakami. Przygód, niespodzianek i dobrej zabawy nie brakowało. Rajd Podolaków to, jak co roku, rozgrzewka przed Ogólnopolskimi Manewrami Kawalerii planowanymi w tym roku na 11 do 15 sierpnia 2016.

Galeria

2016-06-24 IV Kurs Unitarny i doszkalający
03.07.2016, przez Marek Piasecki

W dniach 24-26 czerwca 2016r na Stanicy Ułańskiej w Szczecinie odbył się IV Kurs Unitarny. W ramach kursu kadeci mieli możliwość wysłuchania ciekawych wykładów m.in. na temat broni białej, troczenia siodła, historia 12 Pułku Ułanów Podolskich, barw pułkowych oraz na temat weterynarii. Dodatkowo odbywały sę zajęcia praktyczne z pierwszej pomocy pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, władanie szblą i lancą, musztra konna i piesza oraz zajęcia z ujeżdżenia. Efekty kształcenia zostały sprawdzone w formie egzaminu pisemnego. Nie obyło się bez kibicowania naszej reprezentacji podczas meczu ze Szwajcarią.

Tekst: Joanna Kotowska

Film

Dowództwo i goście z Tennessee w stanicy
19.06.2016, przez Marek Piasecki

W piątek 17 czerwca 2016 roku Zarząd Klubu gościł na terenie stanicy dowódcę 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich 
pana ppłk. Andrzeja Wojciechowskiego. Dowódcy towarzyszyli oficerowie armii amerykańskiej biorący udział w wojskowych manewrach ANAKONDA. Po zaprezentowaniu gościom stanicy kwaleryjskiej i rozmowach przy kawie, kiedy niebo łaskawszym się stało, osiodłano konie do wspólnej przejażdżki i małej prezentacji władania lacą.
Goście z Tennessee byli pod wrażeniem pokazu.

Galeria
Film

Czerwcowe spotkania z dziećmi
13.06.2016, przez Marek Piasecki

Początek czerwca zazwyczaj obfituje w plenerowe imprezy z udziałem dzieci i młodzieży. W dniach 05 i 06 czerwca Klub Kawaleryjski z okazji dnia dziecka zorganizował przejażdżki konne dla dzieci żołnierzy biorących udział w misjach wojskowych w Afganistanie i Syrii. Był także konno  w domu opieki w Policach, a w niedzielę gościł w stanicy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Szczecinie.

11 czerwca klub odwiedził Gimnazjum nr 27 im. Gen. Stanisława Sosabowskiego, gdzie uczestniczył w zorganizowanym festynie szkolnym.

galeria

Jubileusz Błękitnej Brygady.
25.05.2016, przez Marek Piasecki

W dniu 20 maja br. Klub Kawaleryjski wraz z  żołnierzami 12 Brygady Zmechanizowanej obchodził 20. rocznicę powstania jednostki.

Uroczystości rozpoczęły się polową Msza Święta w intencji żołnierzy i pracowników 12 Brygady Zmechanizowanej, odprawioną  na Jasnych Błoniach. Mszę celebrował Jego Ekscelencja Biskup Henryk Wejman. Następnie  odbyła się główna część jubileuszowych obchodów Święta Błękitnej Brygady.  W uroczystym apelu na Jasnych Błoniach uczestniczyło wielu znamienitych gości z generałem Michałem Sikorą  - szefem sztabu DGRSZ  i generałem Rajmundem Andrzejczakiem – dowódcą 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej - na czele. Nie zabrakło  również i byłych dowódców 12 Brygady Zmechanizowanej-  Pana generała  brygady Grzegorza Dudy, generała  brygady Andrzej Tuza  oraz przedstawicieli władz samorządowych Szczecina, Stargardu i Choszczna. W godzinach popołudniowych na strzelnicy wojskowej na Krzekowie odbył się piknik. Oprócz występów, konkursów i biegu przełajowego przeprowadzonego na terenie poligonu, obył się dynamiczny pokaz kawaleryjski władania lancą, szablą i bronią krótką.

galeria

Spotkanie z weteranami
12.05.2016, przez Marek Piasecki

 Po raz kolejny  klub przyjął zaproszenie na spotkanie ze szczecińskimi weteranami. W majowy, ciepły dzień impreza zorganizowana przez panią Aleksandrę Białonowicz, prezesa Stowarzyszenia Konie i Natura, przebiegała w sympatycznej atmosferze przy wtórze pieśni z dawnych lat.

galeria

Święto 12 Pułku Ułanów Podolskich
27.04.2016, przez Marek Piasecki

7 maja 2016 roku pod pomnikiem Czynu Polaków w Szczecinie odbyła się ceremonia przekazania obowiązków Dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.  Generał brygady Rajmund Andrzejczak przejął obowiązki szefa 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej od generała brygady Andrzeja Reudowicza. Podczas uroczystości dokonano również przeniesienia srebrnego krzyża Virtuti Militari na sztandar 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich.

galeria

Dni Ułana w Poznaniu
26.04.2016, przez Marek Piasecki

Zobacz film, kliknik zdjęcie.

 

 

Uroczystość huzarów
06.03.2016, przez Marek Piasecki

W sobotę w godzinach wieczornych reprezentacja klubu wzięła udział w uroczystościach Garde Husar Regimentet- huzarów duńskich. W odświętnym stroju Lover wyglądał nieco odmieniony.

Galeria

Odszedł ułan 12 Pułku Ułanów Podolskich
15.02.2016, przez Marek Piasecki


Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 13 lutego, w wieku 99 lat odszedł od nas do "niebieskich szwadronów" ppor. Władysław Lubaś. Ukończył Szkołę Podoficerską w 12 pułku ułanów Podolskich jako prymus. Przeszedł cały szlak bojowy we wrześniu 1939 r. u boku swego dowódcy ppłk Andrzeja Kuczka. W boju pod Mokrą był d-cą sekcji rkm i rusznicy ppanc. Nasz wielki przyjaciel, wieloletni członek Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 18 lutego w Jego rodzinnym mieście Krośnie.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !
 
Zarząd Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich

 

Lesław Kukawski nie żyje
10.02.2016, przez Marek Piasecki

Mgr inż. Lesław Kukawski urodził się w 1930 roku we Lwowie. Ukończył studia na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wychowanie w duchu poszanowania tradycji narodowych oraz rodzinna przeszłość niepodległościowa, wpłynęły na zainteresowanie wojskiem i historią. W 1965 roku wstąpił do Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy. 

Autor wielu opracowań, głównie o tematyce  kawaleryjskiej, hippicznej i hipologicznej. Organizator kilkunastu wystaw w różnych miastach Polski, poświęconych Wojsku Polskiemu. Od 31 lat pełni funkcję przewodniczącego Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia. Jest także wiceprezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia.

Lesław Kukawski został uhonorowany wieloma odznaczeniami. Otrzymał m.in. prawo noszenia Złotej Odznaki i najwyższy zaszczyt SMDBiB – tytuł Członka Honorowego; w 1995 roku nadano mu Złoty Krzyż Zasługi; w 2006 roku wyróżniono medalem „Pro Memoria”. Wśród innych  odznaczeń znajduje się także Wielka Złota Honorowa Odznaka Polskiego Związku Jeździeckiego, w którym sprawował funkcję sędziego klasy państwowej. Zmarł w nocy z 09 na 10 lutego 2016 roku. 

Konie, historia, tradycja, kawaleria, były pasją Jego życia.

FILM Z UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWEJ