Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/wwdev1/domains/klubkawaleryjski12pu.pl/public_html/engine.php on line 22 Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
W najbliższym czasie...

 

***

 

 

***

ZOSTAŃ UŁANEM

 

***

DO MIŁOŚNIKÓW CHWAŁY I TRADYCJI ORĘŻA POLSKIEGO...

***

Kody dobrze czyta QR Droid

***

 

Przyjazne miejsca

FILMY 12 PUŁKU UP

 

20-LECIE KLUBU KAWALERYJSKIEGO

BROSZURA INFORMACYJNA

***

12 PUŁK UŁANÓW PODOLSKICH

IV Polowe Manewry Kawalerii 2018

 

 

SPOT PWK 12 Pułku UP

Spot reklamowy FKO

 

Doniesienia weterynaryjne

 

***

Jak powienien poruszać się Twój koń...

 

***

ABC szczepienia i odrobaczania koni

***

Wybrane choroby pasożytnicze koni

***

Jak dochodzi do zarażeń koni?

***

EOZYNOFIL

 

***

Polecam lekturę artykułu lekarza weterynarii Grzegorza Nowaka.

Dojrzałe gzy wystę­pują w pełni lata. Zapłodnione samice ata­kują konie i skła­dają około 900 do 1500 cha­rak­te­ry­stycz­nych jaj, przy­le­pia­jąc je do wło­sów  na przed­nich koń­czynach  oraz w oko­licy bar­ków  i na bokach ciała. Czytaj dalej...

***

Strzyżaki

Zdarzyło się Wam podczas przejażdżki konnej zawędrować w dzikie zakątki lasu, gdzie w powietrzu unosi się zapach zbutwiałego drewna i wyraźnie czuć, a czasem i widać pomykające pośród gąszczu zieleni jelenie lub sarny? I nagle spadają na nas i nasze konie owady wyglądające na duże kleszcze ze skrzydełkami, szybko poruszające się i trudne do złapania. TO STRZYŻAKI. Czytaj dalej…

 
Pieśń starego ułana
Czy wiesz...

   

Jak koń cwałuje??? W jakiej kolejności stawia kończyny? Ilu taktowym chodem jest cwał?

Sprawdź

Kobiety w kawalerii...

Poza kilkoma osobami, w dowództwie prawie nikt nie wiedział, że Kazik Żuchowicz jest dziewczyną. Wykonywała najcięższe prace, nie chciała pokazać swojej słabości fizycznej. A dodatkowo przydzielono jej konia, z którym nie umiała się obchodzić ani nawet jeździć.

Kobiety też służyły w kawalerii. Więcej na stronie Sekcji Szkoleniowej KK im. 12 PUP.

 

Aktualności
Pokazy i inscenizacja historyczna
11.05.2018, przez Marek Piasecki

W niedzielne słoneczne popołudnie na Jasnych Błoniach, tuż za Orłami, Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich zaprezentował mieszkańcom Szczecina umiejętności władania białą i palną bronią. Ukazał piękno amazonek i ich wierzchowców w kadrylu przy znanej muzyce filmowej oraz przedstawił inscenizację potyczki patrolu 12 Pułku UP z Bolszewikami w 1920 roku pod Antoniówką koło Zamościa. Potyczka ta mogła mieć miejsce po wyprawie Kijowskiej. Prezentacja przygotowana została w ramach obchodów 100 lecia  niepodległości, a jej mecenasem był Urząd Miasta Szczecin.
Zdjęcia w galerii pochodzą z zasobów własnych, a także opublikowanych w internecie zasobów Radia Szczecin i pana Cezarego Dubiela.

Galeria

Film

Święto 12 Pułku Ułasnów Podolskkich
06.05.2018, przez Marek Piasecki

W wigilię święta 12 Pułku Ułanów Podolskich tj. 06 maja ok. godziny 1400 pluton reprezentacyjny Klubu Kawaleryjskiego 12 Pułku Ułanów Podolskich  w kolumnie marszowej pojawił się na Jasnych Błoniach. Już tradycyjnie z kierunku od  Pomnika Czynu Polaków przemaszerował obok Urzędu Miejskiego i przez Al. Papieża Jana Pawła II, Pl. Grunwaldzki, Pl. Lotników udał się na Zamek Książąt Pomorskich. Tam na małym dziedzińcu pod wmurowaną ponad dwadzieścia lat temu tablicą pamiątkową wraz z Kołem Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich i dowódcą 12 batalionu dowodenia Ułanów Podolskich wziął udział w uroczystym apelu.

Galeria

Obóz Kawalerii

XX BAL PUŁKOWY
13.02.2018, przez Marek Piasecki

Już po raz dwudziesty Klub Kawaleryjski 12 Pułku Ułanów Podolskich w ostatnią sobotę karnawału spotkał się na balu pułkowym. W gronie sympatyków kawalerii i przyjaciół konkursy, śpiewy i zabawa w nastroju lat trzydziestych trwały do białego rana.

Galeria

Inscenizacja i pokazy przed "Starą Rzeźnią" 11 listopada
08.11.2017, przez Marek Piasecki

W sobotę na Łasztowni odbyła się inscenizacja zaślubin z morzem, pokazy kadryla, lancy, szabli i strzelania do celu. Organizatorem pokazów byli kawalerzyści z Koła Żołnierzy 12 Pułku UP i Klubu Kawaleryjskiego 12 Pułku UP. W inscenizacji wzieli udział uczniowie z XVIII LO im. Józefa Wybickiego w Szczecinie

Galeria

Płk Zbigniew Makowiecki nie żyje.
24.10.2017, przez Marek Piasecki

Płk Zbigniew Makowiecki, ostatni kawalerzysta kampanii obronnej 1939 i żołnierz 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, zmarł 24 października 2017 roku w samo południe w Londynie. Cześć Jego pamięci.

25 listopada w Warszawie żegnało go kilkaset osób. Przedstawiciele władz państwowych i wojska, organizacje, znajomi, przyjaciele, druhowie z drużyny harcerskiej "Pomarańczarnia", ponad dwustu kawalerzystów ochotników chyba ze wszystkich szwadronów kawalerii ochotniczej i spoza niej, kilkadziesiąt pocztów sztandaronych. Mówili o nim; ostatni kawalerzysta RP. On mówił z wrodzonym sobie wdziękiem i humorem, odpowiadając na pytanie, jak stuletni człowiek odnajduje w sobie tyle zapału, chęci przekazywania wiedzy i mądrości życiowej, dobroci i zwykłego kawaleryjskiego koleżeństwa? "Trzeba galopować do końca..."

XX Ułańska Pogoń za Lisem
10.10.2017, przez Marek Piasecki

07 października w lasach Puszczy Wkrzańskiej odbyła się XX Ułańska Pogoń za Lisem. Uczestnicy gonitwy zmierzyli się z trudnymi warunkami terenowymi i pogodowymi. Master gonitwy wiódł uczestników dolinami strumyków i zboczami wzniesień warszewskich, aby w końcu lekko zmęczone konie i uczestnicy gonitwy mogli odszukać trzy „lisy” ukryte w źródlisku dopływu Osówki.

Zwyciężczynie gonitwy to amazonki (w porządku alfabetycznym): Hanna Bąkowska, Agnieszka Bukowska, Joanna Piasecka. Gratulacje i nagrody odebrały z rąk Prezesa Klubu Kawaleryjskiego 12 Pułku Ułanów Podolskich rtm. kaw. och. Marka Magowskiego i uczestników imprezy. Sponsorem imprezy, już tradycyjnie, była Pani Teresa Dera- Wójt Gminy Dobra.

Dożynki w Dobrej
16.08.2017, przez Marek Piasecki

 

Klub Kawaleryjski 12 Pułku UP zaprosił przybyłych w dniu 15 sierpnia na dożynki  w Dobrej mieszkańców gminy do wspólnej zabawy, obejrzenia kadryla w wykonaniu amazonek naszego klubu oraz inscenizacji historycznej z udziałem kawalerii.
Jest rok 1945. Ostatnie niemieckie pododdziały wycofują się na zachód podpalając wioski i niszcząc pozostałą infrastrukturę. Jeden z takich samotnych patroli trafia na zachodni skraj Dobrej.
Ok. 16,30 Na południowo-wschodni skraj łąki w kierunku zabudowań wjeżdża zmotoryzowany patrol niemiecki. Objeżdża domy i stodołę, rozgląda się, szuka, ukrytej wcześniej, skrzyni z dokumentami. Odnajduje ją w stodole za domami. Patrol wznieca ogień podpalając rozrzucone kostki słomy . W tym czasie w lesie na zachodzie słychać odgłosy walki- wybuchy nad którymi unosi się dym płonącego lasu. Niemcy ostrożnie przejeżdżają na wschodni skraj łąki. Wszystko to obserwuje patrol polskiej kawalerii, który wyłonił się na północnym skraju łąki…

Galeria

Pamiątkowa tablica w Wilanowie
18.07.2017, przez Marek Piasecki

16 lipca bieżącego roku w kościele pw. św. Anny w Wilanowie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej poświęcenie sztandaru 12 Pułku Ułanów Podolskich. 
Tablicę zawieszono dzięki staraniom Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, Rodzinie Książąt Radziwiłłów oraz żołnierzom 12. Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich.
Delegacja Koła Żołnierzy złożyła także znicze przy grobie Matki Pułku Izabeli Księżnej Radziwiłłowej oraz wystawiła wartę honorową przy tablicy.

(info 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich)

XVI Rajd Podolaków
27.06.2017, przez Marek Piasecki

W niedzielę 18 czerwca zakończył się Rajd Podolaków . 133 kilometrowa trasa rozpoczęła się i zakończyła w gościnnej Żółwiej Błoci. Uczestników rajdu jak zawsze gościnie podjął Bochun w Zielonce i  Henryk (Kiemlicz) w Wilczkowie. Nasze konie odpoczywały na łąkach u wrót pałacyku w Buku i w cieniu pałacu w Rybokartach. Rajd, jak zawsze, okazał się za krótki.

Galeria

Święto 12 Pułku Ułanów Podolskich
11.05.2017, przez Marek Piasecki

W dniach 5-7 maja Klub Kawaleryjski 12 Pułku Ułanów Podolskich oraz Koło Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich obchodziły  dwudziestolecie powstania Klubu. W trakcie trzech dni, w ramach militari, rozegrano konkurs strzelecki oraz próby ujeżdżeniową, krosowo-parkurową, oraz lancy i szabli. Ostatniego dnia  obchodów ułani i amazonki przemaszerowali przez centrum miasta na Zamek Książąt Pomorskich, gdzie na małym dziedzińcu, dwadzieścia lat temu,  wmurowana została tablica upamiętniająca przekazanie barw i tradycji 12 Pułku Ułanów Podolskich 12 Batalionowi Rozpoznawczemu i Klubowi Kawaleryjskiemu. Później, w słoneczne popołudni, na zapleczu „Orłów” w Parku Kasprowicza odbyły się pokazy władania białą bronią i kadryl. 

Galeria

28 kwietnia 2017 ŚWIĘTO 12 BATALIONU DOWODZENIA UŁANÓW PODOLSKICH.
08.05.2017, przez Marek Piasecki

W dniu 28.04.2017r. w koszarach przy ulicy Ku Słońcu odbyły się uroczyste obchody Święta 12 Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich.

W dniu 7 maja 1919 roku miało miejsce uroczyste wręczenie sztandaru 12 Pułkowi Ułanów Podolskich przez Marszałka Piłsudskiego. Od tej chwili dzień 7 maja jest uroczyście obchodzonym świętem pułkowym.

Uroczystość w jednostce batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich poprowadził pełniący obowiązki dowódcy mjr Sławomir GAWRON. Meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu złożył dowódca uroczystości kpt. Bartosz ŁUKOWSKI.