Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/wwdev1/domains/klubkawaleryjski12pu.pl/public_html/engine.php on line 22 Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
FILMY 12 PUŁKU UP

 

20-LECIE KLUBU KAWALERYJSKIEGO

BROSZURA INFORMACYJNA

***

12 PUŁK UŁANÓW PODOLSKICH

III Ogólnopolskie Manewry Kawalerii 2016

 Zapowiedź  Manewrów 

SPOT PWK 12 Pułku UP

Spot reklamowy FKO

 

W najbliższym czasie...

 

***

09-09-2018 godzina 12.30 Barzkowice- kadryl w wykonaniu amazonek naszego klubu.

***

ZOSTAŃ UŁANEM

 

***

DO MIŁOŚNIKÓW CHWAŁY I TRADYCJI ORĘŻA POLSKIEGO...

***

Kody dobrze czyta QR Droid

***

 

Przyjazne miejsca

Doniesienia weterynaryjne

 

***

Jak powienien poruszać się Twój koń...

 

***

ABC szczepienia i odrobaczania koni

***

Wybrane choroby pasożytnicze koni

***

Jak dochodzi do zarażeń koni?

***

EOZYNOFIL

 

***

Polecam lekturę artykułu lekarza weterynarii Grzegorza Nowaka.

Dojrzałe gzy wystę­pują w pełni lata. Zapłodnione samice ata­kują konie i skła­dają około 900 do 1500 cha­rak­te­ry­stycz­nych jaj, przy­le­pia­jąc je do wło­sów  na przed­nich koń­czynach  oraz w oko­licy bar­ków  i na bokach ciała. Czytaj dalej...

***

Strzyżaki

Zdarzyło się Wam podczas przejażdżki konnej zawędrować w dzikie zakątki lasu, gdzie w powietrzu unosi się zapach zbutwiałego drewna i wyraźnie czuć, a czasem i widać pomykające pośród gąszczu zieleni jelenie lub sarny? I nagle spadają na nas i nasze konie owady wyglądające na duże kleszcze ze skrzydełkami, szybko poruszające się i trudne do złapania. TO STRZYŻAKI. Czytaj dalej…

 
Pieśń starego ułana
Czy wiesz...

   

Jak koń cwałuje??? W jakiej kolejności stawia kończyny? Ilu taktowym chodem jest cwał?

Sprawdź

Kobiety w kawalerii...

Poza kilkoma osobami, w dowództwie prawie nikt nie wiedział, że Kazik Żuchowicz jest dziewczyną. Wykonywała najcięższe prace, nie chciała pokazać swojej słabości fizycznej. A dodatkowo przydzielono jej konia, z którym nie umiała się obchodzić ani nawet jeździć.

Kobiety też służyły w kawalerii. Więcej na stronie Sekcji Szkoleniowej KK im. 12 PUP.

 

Aktualności
Pamiątkowa tablica w Wilanowie
18.07.2017, przez Marek Piasecki

16 lipca bieżącego roku w kościele pw. św. Anny w Wilanowie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej poświęcenie sztandaru 12 Pułku Ułanów Podolskich. 
Tablicę zawieszono dzięki staraniom Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, Rodzinie Książąt Radziwiłłów oraz żołnierzom 12. Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich.
Delegacja Koła Żołnierzy złożyła także znicze przy grobie Matki Pułku Izabeli Księżnej Radziwiłłowej oraz wystawiła wartę honorową przy tablicy.

(info 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich)

XVI Rajd Podolaków
27.06.2017, przez Marek Piasecki

W niedzielę 18 czerwca zakończył się Rajd Podolaków . 133 kilometrowa trasa rozpoczęła się i zakończyła w gościnnej Żółwiej Błoci. Uczestników rajdu jak zawsze gościnie podjął Bochun w Zielonce i  Henryk (Kiemlicz) w Wilczkowie. Nasze konie odpoczywały na łąkach u wrót pałacyku w Buku i w cieniu pałacu w Rybokartach. Rajd, jak zawsze, okazał się za krótki.

Galeria

Święto 12 Pułku Ułanów Podolskich
11.05.2017, przez Marek Piasecki

W dniach 5-7 maja Klub Kawaleryjski 12 Pułku Ułanów Podolskich oraz Koło Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich obchodziły  dwudziestolecie powstania Klubu. W trakcie trzech dni, w ramach militari, rozegrano konkurs strzelecki oraz próby ujeżdżeniową, krosowo-parkurową, oraz lancy i szabli. Ostatniego dnia  obchodów ułani i amazonki przemaszerowali przez centrum miasta na Zamek Książąt Pomorskich, gdzie na małym dziedzińcu, dwadzieścia lat temu,  wmurowana została tablica upamiętniająca przekazanie barw i tradycji 12 Pułku Ułanów Podolskich 12 Batalionowi Rozpoznawczemu i Klubowi Kawaleryjskiemu. Później, w słoneczne popołudni, na zapleczu „Orłów” w Parku Kasprowicza odbyły się pokazy władania białą bronią i kadryl. 

Galeria

28 kwietnia 2017 ŚWIĘTO 12 BATALIONU DOWODZENIA UŁANÓW PODOLSKICH.
08.05.2017, przez Marek Piasecki

W dniu 28.04.2017r. w koszarach przy ulicy Ku Słońcu odbyły się uroczyste obchody Święta 12 Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich.

W dniu 7 maja 1919 roku miało miejsce uroczyste wręczenie sztandaru 12 Pułkowi Ułanów Podolskich przez Marszałka Piłsudskiego. Od tej chwili dzień 7 maja jest uroczyście obchodzonym świętem pułkowym.

Uroczystość w jednostce batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich poprowadził pełniący obowiązki dowódcy mjr Sławomir GAWRON. Meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu złożył dowódca uroczystości kpt. Bartosz ŁUKOWSKI.

 

Szczecińskie Militari
06.04.2017, przez Marek Piasecki

UWAGA! OTWARTY SPARING DLA WSZYSTKICH! 

Już w pierwszy weekend majowy rozegrana zostanie próba "militari". W międzyczasie zapraszamy wszystkich chętnych do otwartego wszechstronnego sparingu- próby ujeżdżenia(program L3) oraz próby parkurowo-krosowej (LL). Do sparingu zapraszamy również osoby nie związane z środowiskiem kawaleryjskim.

Obchody 20-lecia Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich uwieńczy uroczysty niedzielny przemarsz na apel na Zamku Książąt Pomorskich oraz pokazy władania lancą/ szablą wraz z pokazem musztry i kadryla w Parku Kasprowicza. 
Serdecznie zapraszamy!

Zgłoszenia prosimy kierować pod adresem: brzepaw@gazeta.pl

 

Autor tekstu; Paweł Brzezicki

 

INFORMATOR

Pokazy w Parku Kasprowicza

Pokazy w Parku Kasprowicza TVP3 Szczecin

V Kurs Unitarny i Doszkalający
14.03.2017, przez Marek Piasecki

W dniach od 10 do 13 marca 2017 odbył się w naszej stanicy kawaleryjskiej, piąty już, kurs przeznaczony dla chcących zdobyć pierwsze szlify kawaleryjskie jak i tych, którzy systematycznie podwyższają swoje umiejętności jeździeckie i kawaleryjskie. Miło było gościć, jako kursantów, kolegów z 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich z Lubniewic, kolegów z Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich oraz z 2 Szwadronu Szczecineckiego 12 Pułku Ułanów Podolskich. Oczywiście nie zabrakło też ochotniczek PWK i ułanów z naszego klubu. Program podstawowego szkolenia zgodny z wytycznymi FKO i podstawami szkolenia jeździeckiego PZJ to swoiste kompendium wiedzy kawaleryjskiej. Reprezentacja klubu wzięła też udział w  I Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kobylance.

XIX Bal Pułkowy
06.01.2017, przez Marek Piasecki

2016-11-12 Ułani w pogoni za lisem
14.11.2016, przez Marek Piasecki

Kilkadziesiąt osób obserwowało w sobotę ułańską pogoń za lisem. W zasadzie powinniśmy napisać pogoń ułanów i amazonek, którzy przybyli na polanę za wieżowcami i Azoty Areną, aby rozegrać tradycyjną zabawę konną. W każdym razie emocjonującej gonitwy było sporo, a sprawiła to młoda lisiczka, Joanna Piasecka na koniu Gal, zgrabnie klucząc i umykając pogoni. Wreszcie, a wszystko działo się w galopie, zbliżył się do niej na niewielką odległość Paweł Brzezicki na koniu Ciociosan ze sportowej stajni Kościno pod Lubieszynem i zerwał z ramienia uciekającej lisią kitę. W przysząym roku to on zostanie lisem i będzie uciekał pogoni.
Zwycięzca gonitwy otrzymał od komendanta ułanów Marka Magowskiego pamiątkową plakietę, a wszystkim koniom przypięto do ogłowia flo.
Po występach ułanów goniących lisa przyszła kolej na amazonki, które zaprezentowały konnego kadryla.

(Ag)

Fot. Andrzej Gedymin
Informacja z http://www.24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/ulani-w-pogoni-za-lisem/. Autor tekstu i zdjęć Andrzej Gedymin

Galeria

Narodowy Dzień Niepodległości
13.11.2016, przez Marek Piasecki

W dniu jedenastego listopada kawalerzyści i amazonki z Klubu Kawaleryjskiego w barwach 12 Pułku Ułanów Podolskich udali się na mały dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich pod pamiątkową tablicę Ułanów Podolskich. Podczas uroczystości prezes klubu rtm. kaw. och. Marek Magowski przypomniał zebranym w kilku słowach historię pułku oraz wręczył pamiątkowe odznaki pułkowe. Reprezentacja klubu uczestniczyła też w uroczystościach pod Pomnikiem Podolaków w Zdrojach oraz pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Galeria

ŚWIĘTO ŁĄCZNOŚCIOWCÓW W 12 BATALIONIE DOWODZENIA UŁANÓW PODOLSKICH
24.10.2016, przez Marek Piasecki

W dniu 21 października br. na terenie koszar 12bdow miały miejsce uroczyste obchody Święta Wojsk Łączności i Informatyki, które połączone były z Dniem Otwartych Koszar. Obchody Święta Wojsk Łączności i Informatyki w 12 batalionie dowodzenia Ułanów Podolskich rozpoczęły się uroczystym złożeniem kwiatów przy Pomniku Pamięci Ofiarnej Służby Żołnierzy Korpusu Łączności 12 Dywizji Zmechanizowanej. Następnie, na komendę dowódcy uroczystości kapitana Sebastiana DRABIKA na plac apelowy weszła kompania honorowa dowodzona przez kapitana Macieja STASZEWSKIEGO. Obowiązki Dowódcy Batalionu w trakcie święta pełnił major

 Sławomir GAWRON, który na co dzień piastuje funkcję Zastępcy Dowódcy-Szefa Sztabu jednostki. W trakcie uroczystości rtm. kaw. och. Marek Magowski wręczył wyróżniającym się żołnierzom, którzy w tym roku uczestniczyli w III Ogólnopolskich Manewrach Kawalerii organizowanych przez nasz klub, Medale 200-lecia 12 Pułku Ułanów Podolskich. Pamiątkową odznaką 12 Pułku Ułanów Podolskich został uhonorowany kapral kaw. och. Piotr Nowiński.

Żródło: http://12bdow.wp.mil.pl/pl/33_454.html 

2016-10-08 Otwarcie stajni w Kościnie
20.10.2016, przez Marek Piasecki

 

 Zobacz występ kawalerii podczas otwarcia ośrodka jeździeckiego w Kościnie.