Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/wwdev1/domains/klubkawaleryjski12pu.pl/public_html/engine.php on line 22 Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
FILMY 12 PUŁKU UP

 

20-LECIE KLUBU KAWALERYJSKIEGO

BROSZURA INFORMACYJNA

***

12 PUŁK UŁANÓW PODOLSKICH

III Ogólnopolskie Manewry Kawalerii 2016

 Zapowiedź  Manewrów 

SPOT PWK 12 Pułku UP

Spot reklamowy FKO

 

W najbliższym czasie...

 

***

06 października XXI Ułańska Pogoń za Lisem. 1300 wymarsz w teren

***

06 października udział Klubu w uroczystości nadania imienia jednostce WOP

***

13 października udział Klubu w prezentacji polskich formacji militarnych na Zamku Książąt Pomorskich.

***

ZOSTAŃ UŁANEM

 

***

DO MIŁOŚNIKÓW CHWAŁY I TRADYCJI ORĘŻA POLSKIEGO...

***

Kody dobrze czyta QR Droid

***

 

Przyjazne miejsca

Doniesienia weterynaryjne

 

***

Jak powienien poruszać się Twój koń...

 

***

ABC szczepienia i odrobaczania koni

***

Wybrane choroby pasożytnicze koni

***

Jak dochodzi do zarażeń koni?

***

EOZYNOFIL

 

***

Polecam lekturę artykułu lekarza weterynarii Grzegorza Nowaka.

Dojrzałe gzy wystę­pują w pełni lata. Zapłodnione samice ata­kują konie i skła­dają około 900 do 1500 cha­rak­te­ry­stycz­nych jaj, przy­le­pia­jąc je do wło­sów  na przed­nich koń­czynach  oraz w oko­licy bar­ków  i na bokach ciała. Czytaj dalej...

***

Strzyżaki

Zdarzyło się Wam podczas przejażdżki konnej zawędrować w dzikie zakątki lasu, gdzie w powietrzu unosi się zapach zbutwiałego drewna i wyraźnie czuć, a czasem i widać pomykające pośród gąszczu zieleni jelenie lub sarny? I nagle spadają na nas i nasze konie owady wyglądające na duże kleszcze ze skrzydełkami, szybko poruszające się i trudne do złapania. TO STRZYŻAKI. Czytaj dalej…

 
Pieśń starego ułana
Czy wiesz...

   

Jak koń cwałuje??? W jakiej kolejności stawia kończyny? Ilu taktowym chodem jest cwał?

Sprawdź

Kobiety w kawalerii...

Poza kilkoma osobami, w dowództwie prawie nikt nie wiedział, że Kazik Żuchowicz jest dziewczyną. Wykonywała najcięższe prace, nie chciała pokazać swojej słabości fizycznej. A dodatkowo przydzielono jej konia, z którym nie umiała się obchodzić ani nawet jeździć.

Kobiety też służyły w kawalerii. Więcej na stronie Sekcji Szkoleniowej KK im. 12 PUP.

 

Aktualności
Płk Zbigniew Makowiecki nie żyje.
24.10.2017, przez Marek Piasecki

Płk Zbigniew Makowiecki, ostatni kawalerzysta kampanii obronnej 1939 i żołnierz 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, zmarł 24 października 2017 roku w samo południe w Londynie. Cześć Jego pamięci.

25 listopada w Warszawie żegnało go kilkaset osób. Przedstawiciele władz państwowych i wojska, organizacje, znajomi, przyjaciele, druhowie z drużyny harcerskiej "Pomarańczarnia", ponad dwustu kawalerzystów ochotników chyba ze wszystkich szwadronów kawalerii ochotniczej i spoza niej, kilkadziesiąt pocztów sztandaronych. Mówili o nim; ostatni kawalerzysta RP. On mówił z wrodzonym sobie wdziękiem i humorem, odpowiadając na pytanie, jak stuletni człowiek odnajduje w sobie tyle zapału, chęci przekazywania wiedzy i mądrości życiowej, dobroci i zwykłego kawaleryjskiego koleżeństwa? "Trzeba galopować do końca..."

XX Ułańska Pogoń za Lisem
10.10.2017, przez Marek Piasecki

07 października w lasach Puszczy Wkrzańskiej odbyła się XX Ułańska Pogoń za Lisem. Uczestnicy gonitwy zmierzyli się z trudnymi warunkami terenowymi i pogodowymi. Master gonitwy wiódł uczestników dolinami strumyków i zboczami wzniesień warszewskich, aby w końcu lekko zmęczone konie i uczestnicy gonitwy mogli odszukać trzy „lisy” ukryte w źródlisku dopływu Osówki.

Zwyciężczynie gonitwy to amazonki (w porządku alfabetycznym): Hanna Bąkowska, Agnieszka Bukowska, Joanna Piasecka. Gratulacje i nagrody odebrały z rąk Prezesa Klubu Kawaleryjskiego 12 Pułku Ułanów Podolskich rtm. kaw. och. Marka Magowskiego i uczestników imprezy. Sponsorem imprezy, już tradycyjnie, była Pani Teresa Dera- Wójt Gminy Dobra.

Dożynki w Dobrej
16.08.2017, przez Marek Piasecki

 

Klub Kawaleryjski 12 Pułku UP zaprosił przybyłych w dniu 15 sierpnia na dożynki  w Dobrej mieszkańców gminy do wspólnej zabawy, obejrzenia kadryla w wykonaniu amazonek naszego klubu oraz inscenizacji historycznej z udziałem kawalerii.
Jest rok 1945. Ostatnie niemieckie pododdziały wycofują się na zachód podpalając wioski i niszcząc pozostałą infrastrukturę. Jeden z takich samotnych patroli trafia na zachodni skraj Dobrej.
Ok. 16,30 Na południowo-wschodni skraj łąki w kierunku zabudowań wjeżdża zmotoryzowany patrol niemiecki. Objeżdża domy i stodołę, rozgląda się, szuka, ukrytej wcześniej, skrzyni z dokumentami. Odnajduje ją w stodole za domami. Patrol wznieca ogień podpalając rozrzucone kostki słomy . W tym czasie w lesie na zachodzie słychać odgłosy walki- wybuchy nad którymi unosi się dym płonącego lasu. Niemcy ostrożnie przejeżdżają na wschodni skraj łąki. Wszystko to obserwuje patrol polskiej kawalerii, który wyłonił się na północnym skraju łąki…

Galeria

Pamiątkowa tablica w Wilanowie
18.07.2017, przez Marek Piasecki

16 lipca bieżącego roku w kościele pw. św. Anny w Wilanowie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej poświęcenie sztandaru 12 Pułku Ułanów Podolskich. 
Tablicę zawieszono dzięki staraniom Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, Rodzinie Książąt Radziwiłłów oraz żołnierzom 12. Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich.
Delegacja Koła Żołnierzy złożyła także znicze przy grobie Matki Pułku Izabeli Księżnej Radziwiłłowej oraz wystawiła wartę honorową przy tablicy.

(info 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich)

XVI Rajd Podolaków
27.06.2017, przez Marek Piasecki

W niedzielę 18 czerwca zakończył się Rajd Podolaków . 133 kilometrowa trasa rozpoczęła się i zakończyła w gościnnej Żółwiej Błoci. Uczestników rajdu jak zawsze gościnie podjął Bochun w Zielonce i  Henryk (Kiemlicz) w Wilczkowie. Nasze konie odpoczywały na łąkach u wrót pałacyku w Buku i w cieniu pałacu w Rybokartach. Rajd, jak zawsze, okazał się za krótki.

Galeria

Święto 12 Pułku Ułanów Podolskich
11.05.2017, przez Marek Piasecki

W dniach 5-7 maja Klub Kawaleryjski 12 Pułku Ułanów Podolskich oraz Koło Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich obchodziły  dwudziestolecie powstania Klubu. W trakcie trzech dni, w ramach militari, rozegrano konkurs strzelecki oraz próby ujeżdżeniową, krosowo-parkurową, oraz lancy i szabli. Ostatniego dnia  obchodów ułani i amazonki przemaszerowali przez centrum miasta na Zamek Książąt Pomorskich, gdzie na małym dziedzińcu, dwadzieścia lat temu,  wmurowana została tablica upamiętniająca przekazanie barw i tradycji 12 Pułku Ułanów Podolskich 12 Batalionowi Rozpoznawczemu i Klubowi Kawaleryjskiemu. Później, w słoneczne popołudni, na zapleczu „Orłów” w Parku Kasprowicza odbyły się pokazy władania białą bronią i kadryl. 

Galeria

28 kwietnia 2017 ŚWIĘTO 12 BATALIONU DOWODZENIA UŁANÓW PODOLSKICH.
08.05.2017, przez Marek Piasecki

W dniu 28.04.2017r. w koszarach przy ulicy Ku Słońcu odbyły się uroczyste obchody Święta 12 Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich.

W dniu 7 maja 1919 roku miało miejsce uroczyste wręczenie sztandaru 12 Pułkowi Ułanów Podolskich przez Marszałka Piłsudskiego. Od tej chwili dzień 7 maja jest uroczyście obchodzonym świętem pułkowym.

Uroczystość w jednostce batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich poprowadził pełniący obowiązki dowódcy mjr Sławomir GAWRON. Meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu złożył dowódca uroczystości kpt. Bartosz ŁUKOWSKI.

 

Szczecińskie Militari
06.04.2017, przez Marek Piasecki

UWAGA! OTWARTY SPARING DLA WSZYSTKICH! 

Już w pierwszy weekend majowy rozegrana zostanie próba "militari". W międzyczasie zapraszamy wszystkich chętnych do otwartego wszechstronnego sparingu- próby ujeżdżenia(program L3) oraz próby parkurowo-krosowej (LL). Do sparingu zapraszamy również osoby nie związane z środowiskiem kawaleryjskim.

Obchody 20-lecia Klubu Kawaleryjskiego im. 12 Pułku Ułanów Podolskich uwieńczy uroczysty niedzielny przemarsz na apel na Zamku Książąt Pomorskich oraz pokazy władania lancą/ szablą wraz z pokazem musztry i kadryla w Parku Kasprowicza. 
Serdecznie zapraszamy!

Zgłoszenia prosimy kierować pod adresem: brzepaw@gazeta.pl

 

Autor tekstu; Paweł Brzezicki

 

INFORMATOR

Pokazy w Parku Kasprowicza

Pokazy w Parku Kasprowicza TVP3 Szczecin

V Kurs Unitarny i Doszkalający
14.03.2017, przez Marek Piasecki

W dniach od 10 do 13 marca 2017 odbył się w naszej stanicy kawaleryjskiej, piąty już, kurs przeznaczony dla chcących zdobyć pierwsze szlify kawaleryjskie jak i tych, którzy systematycznie podwyższają swoje umiejętności jeździeckie i kawaleryjskie. Miło było gościć, jako kursantów, kolegów z 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich z Lubniewic, kolegów z Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich oraz z 2 Szwadronu Szczecineckiego 12 Pułku Ułanów Podolskich. Oczywiście nie zabrakło też ochotniczek PWK i ułanów z naszego klubu. Program podstawowego szkolenia zgodny z wytycznymi FKO i podstawami szkolenia jeździeckiego PZJ to swoiste kompendium wiedzy kawaleryjskiej. Reprezentacja klubu wzięła też udział w  I Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kobylance.

XIX Bal Pułkowy
06.01.2017, przez Marek Piasecki

2016-11-12 Ułani w pogoni za lisem
14.11.2016, przez Marek Piasecki

Kilkadziesiąt osób obserwowało w sobotę ułańską pogoń za lisem. W zasadzie powinniśmy napisać pogoń ułanów i amazonek, którzy przybyli na polanę za wieżowcami i Azoty Areną, aby rozegrać tradycyjną zabawę konną. W każdym razie emocjonującej gonitwy było sporo, a sprawiła to młoda lisiczka, Joanna Piasecka na koniu Gal, zgrabnie klucząc i umykając pogoni. Wreszcie, a wszystko działo się w galopie, zbliżył się do niej na niewielką odległość Paweł Brzezicki na koniu Ciociosan ze sportowej stajni Kościno pod Lubieszynem i zerwał z ramienia uciekającej lisią kitę. W przysząym roku to on zostanie lisem i będzie uciekał pogoni.
Zwycięzca gonitwy otrzymał od komendanta ułanów Marka Magowskiego pamiątkową plakietę, a wszystkim koniom przypięto do ogłowia flo.
Po występach ułanów goniących lisa przyszła kolej na amazonki, które zaprezentowały konnego kadryla.

(Ag)

Fot. Andrzej Gedymin
Informacja z http://www.24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/ulani-w-pogoni-za-lisem/. Autor tekstu i zdjęć Andrzej Gedymin

Galeria