Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/wwdev1/domains/klubkawaleryjski12pu.pl/public_html/engine.php on line 22 Gabriel Rzyszczewski
Klub Kawaleryjski im. 12 Pułku Ułanów Podolskich
FILMY 12 PUŁKU UP

 

20-LECIE KLUBU KAWALERYJSKIEGO

BROSZURA INFORMACYJNA

***

12 PUŁK UŁANÓW PODOLSKICH

III Ogólnopolskie Manewry Kawalerii 2016

 Zapowiedź  Manewrów 

SPOT PWK 12 Pułku UP

Spot reklamowy FKO

 

W najbliższym czasie...

 

***

06 października XXI Ułańska Pogoń za Lisem. 1300 wymarsz w teren

***

06 października udział Klubu w uroczystości nadania imienia jednostce WOP

***

13 października udział Klubu w prezentacji polskich formacji militarnych na Zamku Książąt Pomorskich.

***

ZOSTAŃ UŁANEM

 

***

DO MIŁOŚNIKÓW CHWAŁY I TRADYCJI ORĘŻA POLSKIEGO...

***

Kody dobrze czyta QR Droid

***

 

Przyjazne miejsca

Doniesienia weterynaryjne

 

***

Jak powienien poruszać się Twój koń...

 

***

ABC szczepienia i odrobaczania koni

***

Wybrane choroby pasożytnicze koni

***

Jak dochodzi do zarażeń koni?

***

EOZYNOFIL

 

***

Polecam lekturę artykułu lekarza weterynarii Grzegorza Nowaka.

Dojrzałe gzy wystę­pują w pełni lata. Zapłodnione samice ata­kują konie i skła­dają około 900 do 1500 cha­rak­te­ry­stycz­nych jaj, przy­le­pia­jąc je do wło­sów  na przed­nich koń­czynach  oraz w oko­licy bar­ków  i na bokach ciała. Czytaj dalej...

***

Strzyżaki

Zdarzyło się Wam podczas przejażdżki konnej zawędrować w dzikie zakątki lasu, gdzie w powietrzu unosi się zapach zbutwiałego drewna i wyraźnie czuć, a czasem i widać pomykające pośród gąszczu zieleni jelenie lub sarny? I nagle spadają na nas i nasze konie owady wyglądające na duże kleszcze ze skrzydełkami, szybko poruszające się i trudne do złapania. TO STRZYŻAKI. Czytaj dalej…

 
Pieśń starego ułana
Czy wiesz...

   

Jak koń cwałuje??? W jakiej kolejności stawia kończyny? Ilu taktowym chodem jest cwał?

Sprawdź

Kobiety w kawalerii...

Poza kilkoma osobami, w dowództwie prawie nikt nie wiedział, że Kazik Żuchowicz jest dziewczyną. Wykonywała najcięższe prace, nie chciała pokazać swojej słabości fizycznej. A dodatkowo przydzielono jej konia, z którym nie umiała się obchodzić ani nawet jeździć.

Kobiety też służyły w kawalerii. Więcej na stronie Sekcji Szkoleniowej KK im. 12 PUP.

 

Gabriel Rzyszczewski

Gen.Stanisław Gabriel Rzyszczewski h. Pobóg (ur. w 1770, Żukowce-Wołyń, zm. w 1857) – polski powstaniec, oficer austriacki oraz napoleoński.

Jego ojcem był Adam Rzyszczewski h. Pobóg (1748 - 1808 – Uwin) kasztelan lubaczowski, a matką Honorata Myszka-Chołoniewska h. Korczak (ur. ok. 1740), oraz miała siedmioro dzieci.

Przed 1809 r. w armii austriackiej. W początkach czerwca 1809 r. jako chorąży krzemieniecki przyprowadził 300 konnych powstańców do Tarnopola do oddziału Piotra Strzyżewskiego. Brał udział w wojsku napoleońskim jako pułkownik XW dowódca 12 pułku ułanów w 16 DP w korpusie ks. Józefa Poniatowskiego. Awansowany na generała. W 1812 roku przystąpił do Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego.

Żoną jego była wdowa po zmarłym Urbanie Bóbr; ks. Celestyna Anna Alina Czartoryska na Korcu oraz Oleksińcach h. Pogoń Litewska, zmarła w Dubnie (1850)r. Jego synem był Józef Adam Rzyszczewski h. Pobóg oraz Leon Rzyszczewski (1815-1882), wydawca źródeł politycznych.

 

 

Nieznany portret znanego generała...

 

"W pewnym momencie moją uwagę zwrócił jeden z wiszących na ścianie portretów. Serce zabiło mi trochę mocniej. Szybkim krokiem podszedłem bliżej i nie mogłem uwierzyć własnym oczom! Z ciemnego tła obrazu, wyglądała na mnie rozświetlona twarz polskiego wojskowego. Na dodatek w mundurze oficera Księstwa Warszawskiego..."

Żródło: Communi Hereditate

wróć